منصوری: دوره سردادن شعارهای زیبا در حمایت از زنان گذشته است

به گزارش تور چین ارزان، تهران (پانا) - در چهارمین کنگره جمعیت زنان مسلمان نواندیش که به صورت مجازی برگزار گردید، اهم برنامه ها و اهداف این تشکل سیاسی اعلام شد.

منصوری: دوره سردادن شعارهای زیبا در حمایت از زنان گذشته است

به گزارش ایسنا، در این کنگره با اعلام اهداف ده گانه جمعیت زنان مسلمان نواندیش تاکید شد که اصلاح، تکمیل و تقویت ساختار و نهادینه سازی اخلاق سیاسی و رفتار تشکیلاتی در حزب در کنار تقویت شعب استانی و اقدام به عضوگیری وسیع سراسری از میان زنان و مردان فعّالِ طرفدار از اهداف درون حزبی این تشکل خواهد بود. همچنین کوشش برای تقویت حضور زنان در ارکان احزاب و جبهه هماهنگی اصلاحات ایران و برنامه ریزی برای حرکت در جهت ارتقای حضور 30 درصدی زنان توانمند به حضور 50 درصدی در مدیریت های بالای علمی، اجرایی و به ویژه سیاسی کشور از دیگر اهداف این تشکل سیاسی اعلام شد.

در ادامه با اشاره به در پیش رو بودن انتخابات 1400 تاکید شد که هماهنگی و همراهی با جبهه اصلاحات ایران و تبعیّت از تصمیم نهایی این جبهه ایران در ارایه لیست های انتخاباتی و حرکت همگام با این نهاد در همه اقدامات، راه حل جمعیت زنان مسلمان نواندیش در انتخابات است.

آذر منصوری، سخنگوی جبهه اصلاحات ایران نیز در این کنگره با اشاره به شروع پیک چهارم کرونا در کشور، اظهار کرد: بالطبع به میزانی که به پیشگیری ها بی توجهی بگردد و فرایند واکسیناسیون به تاخیر بیفتد شاهد عوارض و پیامدهای بیشتر انسانی، مالی، اجتماعی و فرهنگی ناشی از این پاندمی خواهیم بود. از همین روی اعمال قرنطینه های سختگیرانه و جدی تر از یک سو و تسریع در واکسیناسیون تنها راه مقابله با موج سیاه چهارم کرونا در کشور است.

وی با اشاره به شرایط تحریم ها و تاثیر آن بر مردم، اضافه کرد: بحران تحریم های ظالمانه دولت آمریکا همه ابعاد زندگی شهفرایندان ایران، به خصوص سفره های مردم ایران را به گروگان گرفته است. هر چند دولت ترامپ و همراهان او با اعمال این تحریم های ظالمانه به دنبال فروپاشی ایران بودند اما در عمل دریافتند که این جهت، جهت شکست خورده ای است.

سخنگوی جبهه اصلاحات ایران با تاکید بر اینکه باید به انتخاب آزادانه مردم اعتماد کرد، گفت: این اعتماد یکی از ضرورت ها و الزامات جدی احیای اعتماد متقابل حاکمیت به ملت است و تجربه نشان داده که در آنجا که مشارکت ملی و حداکثری ملت در انتخابات شکل گرفته است، جامعه گامی بلند در جهت اعتماد و امید به آینده و کاستن از تهدیدهای خارجی برداشته است.

منصوری با یادآوری وجود نابرابری میان زنان و مردان در جامعه اظهار کرد: واقعیت آن است که نابرابری فرصتها هم با بحران کرونا تشدید شده است. این برخلاف آن است که زنان نشان دادند از آمادگی و توانایی بیشتری برای اداره کشورهای خود در بحران کرونا برخوردارند.

وی با بیان اینکه ایران از لحاظ شاخص های شکاف جنسیتی از سال 2006 جزو 10 کشور آخر بوده است، ادامه داد: رتبه 150 ایران در بین 156 کشور جهان برخلاف همه کوشش هایی است که معاونت امور زنان و خانواده در دولت های یازدهم و دوازدهم به انجام رسانده است. این بدان معناست که کشورهایی که در این گزارش از ما پیشی گرفته اند کوشش های بیشتری را در دستور کار خود قرار داده است. عمدتا این کوشش ها در راستای ایجاد فرصت های برابر برای زنان است و این کشورها دریافته اند که توسعه پایدار و همه جانبه بدون ایجاد فرصت های برابر برای زنان امکان پذیر نخواهد بود.

این فعال سیاسی اصلاح طلب توضیح داد: گرچه مطالبات زنان ایران در موضوعاتی مانند پوشش، دوچرخه سواری و رفتن به ورزشگاه و از این دست بیشتر نمایان می گردد، اما واقعیت آن است که دلیل تنزل مطالبات در این سطح نادیده دریافت سطوحی از تبعیض است که باید نشانه های آن را در قدرت سیاسی جست و جو کرد.

منصوری با انتقاد از نادیده دریافت سخنان بنیانگذار انقلاب اسلامی در زمینه حضور زنان در قدرت، گفت: اگر به این سخنان توجه می شد زنان باید تجربه حضور در مجلس خبرگان، مجمع تشخیص مصلحت نظام، ریاست جمهوری و نظایر آن راه می یافتند اما افسوس که اینگونه نشد. مسئولان باید دریابند که اگر اتحاد و انسجام و همگرایی و پیشرفت و تعالی جامعه ایران در اولویت است باید بپذیرند به جز توجه به راهبرد ایجاد فرصت های برابر برای زنان، این پیشرفت در حد همان شعارهای روی دیوار باقی خواهد ماند.

سخنگوی جبهه اصلاحات ایران یادآور شد: توجه به اصل مهم ایران برای همه ایرانیان در ایران امروز می تواند نسخه شفابخش و التیام بخش عبور از نگرانی های و چالش ها و شکاف هایی باشد که هر یک در درازمدت از قابلیت تبدیل شدن از حالت مسئله و مشکل به بحران را دارند.

وی با بیان اینکه باید نگاهی واقع بینانه به مناقشه هایی که بر سر پوشش زنان، رفتن به ورزشگاه، دوچرخه سواری و احکام متعددی که علیه زنان مطالبه گر بر سر این مناقشه ها صادر شده، بیندازیم، توضیح داد: با عنایت به جان های عزیزی که از دست داده ایم و سرمایه هایی که رفتن را بر ماندن ترجیح دادند، درمی یابیم که تا چه حد راهبرد ایجاد فرصت های برابر یک ضرورت جدی و غیر قابل انکار در سیاستگذاری ها و برنامه ریزی های کشور است و بدون بکارگیری این راهبرد رتبه ایران در سالهای آینده نه تنها بهبود پیدا نخواهد کرد، بلکه به رتبه آخرین کشور جهان نزدیکتر خواهیم شد و این شکاف جنسیتی بحرانی جدید پیش روی ایران قرار خواهد داد.

منصوری با تاکید بر اینکه احزاب سیاسی باید قبول نمایند که دوره سر دادن شعارهای زیبا در حمایت از زنان گذشته است، اظهار کرد: هر جریان سیاسی به خصوص در بزنگاههای انتخابات باید نشان دهد چه برنامه ای برای برطرف کلیه اشکال تبعیض علیه زنان دارد؟ آیا زنان را رجل سیاسی می دانند یا نه؟ آیا حاضرند توان خود را به کار گیرند تا راه زنان برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری و خبرگان رهبری باز گردد؟ واقعیت آن است که جنبش زنان ایران از احزاب و دولت ها پیشی گرفته است و این دولت ها و احزاب هستند که باید تشکیلات و سیاست گذاری های خود را مطابق با مطالبات این جنبش روزآمد نمایند.

سخنگوی جبهه اصلاحات اضافه کرد: این رسالت علمای نواندیش است که با اتکاء به فقه پویا و اجتهاد نوین یاری نمایند تا هم دین از گروگان تفسیرهای واپسگرایانه از صندلی زن نجات پیدا کند و هم زنان بتوانند به حق انسانی خود دست پیدا نمایند. بدون تردید چنانچه قرائت های نواندیشانه جای خود را به این نوع قرائت ها ندهد، باید خود را برای واگرایی و شکاف های نسلی و دین گریزی بیشتر جامعه آماده کنیم.

منصوری در انتها خطاب به زنان فعال سیاسی و مدنی تاکید نمود: آنچه مانع از حذف زنان می گردد در وهله اول زنانی هستند که برخلاف موانع و چالش های موجود، در سقف های شیشه ای متعدد، فضای غالبا مردانه فرهنگ و سیاست، بازتولید مکرر و مداوم کلیشه های جنسیتی از پای ننشستند و این جهت را ادامه دادند. مخاطب این سخن شمایید و اراده و خواست شماست که مبنا و پایه هر نوع تغییری است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 18 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1400 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1882

به "منصوری: دوره سردادن شعارهای زیبا در حمایت از زنان گذشته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منصوری: دوره سردادن شعارهای زیبا در حمایت از زنان گذشته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید