تعداد 510 واحد گلخانه ای به وسعت 278 هکتار در استان آذربایجان شرقی وجود دارد

به گزارش تور چین ارزان، خبرگزاری خبرنگاران-رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: تعداد 510 واحد گلخانه ای به وسعت 278 هکتار در استان آذربایجان شرقی وجود دارد .

تعداد 510 واحد گلخانه ای به وسعت 278 هکتار در استان آذربایجان شرقی وجود دارد

به گزارش خبرنگارما در تبریز، مهندس اکبر فتحی در جلسه ستاد گلخانه ای استان آذربایجان شرقی ضمن اشاره به این موضوع که طبق آمار مدیریت باغبانی سازمان تعداد 510 واحد گلخانه ای به وسعت 278 هکتار در استان وجود دارد که با حذف گلخانه های مستقر در جلفا مشخص می گردد حدود 130 هکتار از این اندازه متعلق به 500 واحد است یعنی در واقع مقیاس هر واحد 300 متر می باشد، گفت: این آمار حاکی از وزن بالای گلخانه های کوچک مقیاس است .

وی با تاکید بر لزوم کنترل و نظارت بر احداث گلخانه ها اضافه کرد: احداث گلخانه هایی در مقیاس 300 مترمربع با توجه به اینکه اندازه برداشت محصول آن با اندازه محصول یک هکتار در فضای باز برابری می کند، امری قابل قبول و قابل توجیه است به شرط آن که کنترل و نظارت لازم صورت گیرد در این راستا تشکیل گروه های پایش را برای رصد و پایش گلخانه ها ضروری دانست.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه 121 هکتار از گلخانه های استان به فراوری محصول گوجه فرنگی ، 66 هکتار به فراوری محصول خیار ، 60 هکتار به فراوری فلفل دلمه ای ، 5 هکتار سایر سبزیجات ، 20 هکتار به رز شاخه بریده، 4 هکتار به فراوری توت فرنگی و 2 هکتار نیز به فراوری گلهای زینتی گلدانی اختصاص یافته است اضافه کرد: تعداد 14 واحد گلخانه به وسعت 244.5 هکتار در استان آذربایجان شرقی حال احداث بوده و تعداد 33 واحد گلخانه ای به وسعت 1926 هکتار نیز در حال مطالعه و احداث زیر ساخت می باشد.

وی با تاکید برضرورت تسهیل فرایند احداث گلخانه ها اظهارداشت: اگرچه سختگیریهای مرتبط با وجود پیمانکاران، مشاوران، مسئولان فنی واجد شرایط و ذیصلاح ضروریست اما تفکیک گلخانه ها به گلخانه های بالای یک هکتار و پایین تر می تواند راهگشا باشد به این صورت که ضرورتهای لازم در خصوص گلخانه های بالای یک هکتار به اجرا گذاشته گردد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان گفت: سرمایه گذاران می توانند از بین فهرست پیمانکاران واجد شرایط (موجود در مدیریتهای جهادکشاورزی و بانک) انتخاب کنند و در این راستا برای ایجاد وحدت رویه باید معرفی آنان جهت دریافت تسهیلات به بانک به همراه نام پیمانکار انتخابی باشد.

مهندس فتحی در ارتباط با فراوری بذرهای هیبریدی بیان داشت: اگر احتیاج به بذرهای هیبریدی وجود دارد باید در پی یافتن سرمایه گذاری در این زمینه باشیم.

وی با اشاره به اینکه گلخانه امین تارلا فراوری بذور هیبریدی را به صرفه تشخیص داده و اقدام به این کار می کند اضافه کرد: گره گشایی در اینگونه زمینه ها به دست بخش خصوصی اتفاق خواهد افتاد زیرا پرداختن به آنها از توان و حوصله بخش دولتی خارج است.

مهندس فتحی در ارتباط با مباحث محصولات کشاورزی صادراتی تاکید نمود: این موضوع تلنگری است تا امور مرتبط با سلامت جدی تر نگریسته گردد سلامت محصول علاوه بر بکارگیری و استفاده از سموم و نهاده های شیمیایی به همان ضوابط فنی اجرایی در فرایند احداث گلخانه نیز مرتبط است به عنوان مثال اگر ارتفاع طرح کمتر از اندازه استاندارد تعریف شده باشد به معنای رطوبت زیاد خواهد بود که نتیجه آن ابتلای بیشتر و احتیاج به استفاده از نهاده های شیمیایی بیشتر می باشد بنابراین اجرای درست ضوابط مربوط به احداث گلخانه در مدیریت مصرف انواع نهاده های شیمیایی موثر خواهد بود در این راستا نقش مسئول فنی در ارتقاء کیفیت محصولات فراوریی پررنگ خواهد بود.

وی اضافه کرد: با توجه به تجربیات عملی گلخانه داران پذیرش آنان به عنوان مسئول فنی با دارا بودن ضابطه ها و شرایط خاصی که در این زمینه تعریف می گردد، امکان پذیر خواهد بود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان گفت: مهندسین ناظر(مسئولین فنی) گلخانه می توانند به فناوری و علوم مرتبط مجهز شده و با هماهنگی گروه محیط زیست و سلامت غذا به عنوان مسئول کنترل کیفی نیز عمل کنند.

وی اقدامات انجام گرفته در سامانه سانکا را مطلوب ارزیابی نموده و اضافه کرد: شناسنامه دار کردن محصولات کشاورزی به ویژه محصولات گلخانه ای تحت عنوان بارکد QR وارد سامانه می گردد که تمام مشخصات مرتبط با محصول اعم از محل فراوری، نام فراوری کننده، نهاده های مصرفی و ... را در بر می گیرد.

وی در ارتباط با مرحله بعد از فرایند معرفی برای دریافت تسهیلات بیان داشت: اگر پرداخت تسهیلات احتیاجمند تاییدکارشناس بانک به همراه مهندس ناظر باشد دیگر مسئله ای از بابت ارتباط پیمانکاران با مهندسین ناظر وجود نخواهد داشت زیرا پیمانکاران مجبور خواهند بود مهندسین ناظر را در جریان پیشرفت فیزیکی پروژه قرار دهند و ایشان نیز با تایید صلاحیت فنی پروژه، قبول مسئولیت خواهند کرد.

مهندس فتحی در ارتباط با شهرک های گلخانه ای، گفت: منابع اعتباری شهرک گلخانه ای پایاب سهند و شهریار نیز مورد تایید کارشناسان نهاد ریاست جمهوری قرار گرفته و در سفر ریاست جمهوری به استان هم تسهیلات و هم منابع دولتی برای ایجاد زیرساخت شهرکتها در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان ضمن اشاره به شکل گیری ستاد عالی سرمایه گذاری در استان گفت: تمام موارد و ابهامات مرتبط با شهرکها و دیگر زمینه های سرمایه گذاری شناسایی شده و با طرح در این ستاد که تمام دستگاه های اجرایی در آن حضور دارند، قابل حل خواهد بود.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 3 فروردین 1401 بروزرسانی: 3 فروردین 1401 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 2284

به "تعداد 510 واحد گلخانه ای به وسعت 278 هکتار در استان آذربایجان شرقی وجود دارد" امتیاز دهید

1 کاربر به "تعداد 510 واحد گلخانه ای به وسعت 278 هکتار در استان آذربایجان شرقی وجود دارد" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعداد 510 واحد گلخانه ای به وسعت 278 هکتار در استان آذربایجان شرقی وجود دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید