تماشای زیباترین ها در آذربایجان و جنگل های آینالو!

به گزارش تور چین ارزان، منطقه حفاظت شده آینالو در آذربایجان شرقی منطقه ای وجود دارد که دارای انواع مختلفی از گیاهان و جانوران می باشد. این منطقه که جزو منطقه ها حفاظت شده ارسباران می باشد بسیار سر سبز و دلنشین است علی الخصوص در فصل بهار زیبایی بی نظیری دارد . این منطقه زیبا به نام منطقه گردشگری آینالو در سراسر ایران شناخته شده است برای آشنایی بیشتر با جنگل های آینالو در مجله خبرنگاران همراه ما باشید و سفری مجازی به منطقه حفاظت شده آینالو، دیدنی های آذربایجان شرقی و جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی داشته باشیم.

تماشای زیباترین ها در آذربایجان و جنگل های آینالو!

جنگل های آینالو

در جنگل های آینالو یا همان منطقه حفاظت شده آینالو زمستانی سرد و تابستانی خنک و دلنشین در انتظار گردشگرانی است که در این فصل از سال به این ناحیه سفر می نمایند. ویژگی آب و هوایی شاخص این منطقه این است که دارای آب و هوایی معتدل و کوهستانی می باشد. گونه های هیرکانی مانند ممرز که در این منطقه وجود دارد سبب شده است که عده ای از گیاه شناسان این منطقه را جزو منطقه ها هیرکانی به حساب آورند اما این منطقه دارای گونه خاصی به نام زغال اخته می باشد که به تعداد بسیار فراوانی در بیشتر نواحی این منطقه می توان شاهد این گونه خاص بود به همین سبب عده ای مخالف هیرکانی بودن این ناحیه هستند. جنگل های خاص ارسبارانی سرتاسر منطقه را فرا گرفته است و از آن جایی که این منطقه جزو منطقه ها بسیار زیبا با آب و هوای معتدل و مطلوب می باشد علی الخصوص در تابستان توصیه ما در مجله خبرنگاران به شما همراهان گرامی این است که حتما از این منطقه بکر و دست نخورده تماشا نمایید. جنگل های ارسباران از زیباترین جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی و تماشای های آذربایجان شرقی می باشد. وجود پرنده ای خاص به نام سیاه خروس قفقازی که در ایران تعداد آن به کمتر از 200 عدد می رسد در این منطقه و در جنگل های آینالو سبب شده است که پرنده نگران داخلی و خارجی زیادی به این منطقه سفر نمایند . از نظر تنوع گونه های جانوری نیز می توان این منطقه را جزو منطقه ها بی نظیر و بسیار غنی دانست. آینالو دارای انواع جانوران و حیواناتی نظیر سیاه گوش اوراسیایی ، کوچک ترین گوزن ایرانی، سیاه خروس قفقازی و ... می باشد .

مرال

مرال که همان گوزن قرمز یا گاو کوهی می باشد در این ناحیه وجود دارد سازمان محیط زیست در چند سال اخیر تعدادی از مرال ها را از منطقه های مانند دنیا نما در گرگان به منطقه آینالو آورده و تحت حفاظت قرار داده است و این امر سبب شده که اکنون این منطقه به زیستگاه این جانور زیبا تبدیل گردد. این در حالی است که در زمان های گذشته در این منطقه مرال های زیادی وجود داشت اما به علت این که جنگل های این ناحیه روز به روز کوچک تر شد سبب شد که محیط زیست این حیوان از بین برود و به این علت نسل مرال ها در معرض انقراض قرار بگیرند . اما با یاری محیط زیست خوشبختانه نسل این جانور مجددا احیا شد. طومانیاس که یک تاجر معروف ارمنی بود بنایی را در زمان قاجار احداث نموده بود که دارای سقفی فلزی بود که شبیه آینه عمل می کرد و نور را منعکس می نمود نام آینالو از نام این بنا نشعت گرفته شده است. نام این بنا آئینه لو بود. در زمان های قدیم این منطقه یک منطقه ارمنی نشین بود به همین علت آثار تاریخی که در این ناحیه کشف شده است، تحقیق که روی ان ها اجرا شده تعیین شده است که همه آن ها نشان دهنده زندگی ارمنی های ساکن این منطقه می باشند. در جنگل های آینالو شما می توانید کلیسها و عمارت های متعددی را ببیندی که از زمان های گذشته به یادگار به جای مانده است. عمارت آئینه لو امروزه کاملا تخریب شده است و تنها چیزی که از آن به جای مانده است دیوار های آن می باشد. برای رفتن به جنگل های آینالو باید از منطقه سرسبز عاشق لو و کلیبر بگذرید . عاشیق ها به افرادی که قیپور می زنند گفته می گردد . قیپور یک نوع ساز است. در واقع عاشیق ها نیز جزو جاذبه های گردشگردی این منطقه ها به حساب می آیند.

منبع: همگردی
انتشار: 29 دی 1401 بروزرسانی: 29 دی 1401 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 2481

به "تماشای زیباترین ها در آذربایجان و جنگل های آینالو!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تماشای زیباترین ها در آذربایجان و جنگل های آینالو!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید