خبرنگاران فراوری داخلی کیت تشخیص کرونا به مرحله انبوه رسیده است

به گزارش تور چین ارزان، تهران - خبرنگاران - معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت: فراوری کیت تشخیص ویروس کرونا به وسیله آزمایش خون (سرولوژی) در کشور به مرحله فراوری انبوه رسیده است و هم اکنون می توانیم با ظرفیت های موجود، روزانه یک میلیون از این نوع کیت در داخل فراوری کنیم.

خبرنگاران فراوری داخلی کیت تشخیص کرونا به مرحله انبوه رسیده است

سورنا ستاری در برنامه تلویزیونی گفت و گوی ویژه خبری در مورد دستاوردهای شرکت های دانش بنیان در حوزه مقابله با کرونا اضافه کرد: شرکتهای دانش بنیان در شرایط شیوع ویروس کرونا در کشور توانسته اند در حوزه های مختلف تجهیزات بیمارستانی، تجهیزات مورد احتیاج آی سی یو فراوریاتی داشته باشند به طوریکه دیگر می توان گفت احتیاجی به واردات نداریم.

وی بیان نمود: ما حتی توانایی صادرات محصولات فراوریی شرکتهای دانش بنیان را داریم، یکی از پروژه های مهمی که همیشه محققان در حال تحقیقات برای فراوری آن هستند واکسن است.

وی ادامه داد: محققان و شرکتهای دانش بنیان کشور توانسته اند در حوزه فراوری واکسن وارد شوند به طوریکه در ابتدا 4 قرارداد در زمینه واکسن کرونا منعقد شد.

وی اضافه کرد: ما کشوری نبودیم که واکسن ساز باشیم،این هفته دو قرارداد دیگر اضافه می گردد و تعداد قراردادها به 6 قرارداد می رسد، پیش بینی می کنیم که شرکتهای دانش بنیان سال جاری 5 واکسن انسانی وارد بازار نمایند.

ستاری گفت: همچنین در حال حاضر بیش از 76 پروژه بالینی در حوزه درمان کرونا توسط محققان انجام گرفته یا در حال انجام است؛ این پروژه ها شامل تست های دارویی، روش های درمانی هستند.

وی بیان نمود: تستهای بالینی در دست اقدام باید در کمیته اخلاق وزارت بهداشت مورد تأیید قرار بگیرند تا در نهایت اجرایی شوند.

*افزایش فراوری ونتیلاتور به 40 دستگاه در روز

وی اضافه کرد: ما الان روزی 40 دستگاه ونتیلاتور فراوری می کنیم، دو شرکت دانش بنیان داریم که قبل از بحران کرونا نیز این دستگاهها را به اروپا صادر می کردند و فراوریاتشان در تراز جهانی است پیش از این ظرفیت فراوریشان 5 دستگاه در روز بود اما الان به 40 دستگاه در روز رسیده است.

معاون علمی رئیس جمهور گفت: ونتیلاتور در بازار خارجی حدود یک میلیارد قیمت دارد و در شرایط فعلی قیمت آن خیلی بالا رفته است، کلا تجهیزات مربوط به کرونا خیلی افزایش قیمت داشته و برای ما که تحریم هستیم هم تهیه آن از خارج غیر قابل دسترس بود.

ستاری با اشاره به پیشرفتهای کشور در حوزه بیوتکنولوژی و به دنبال آن ساخت و فراوری دارو گفت: ما در حوزه بیوتکنولوژی در منطقه بی نظیر هستیم.

معاون علمی و فناوری گفت: 1.5 درصد اقتصاد کشور بر پایه بیوتکنولوژی است،ما برنامه ریزی نموده ایم که 10درصد اقتصاد کشور روی حوزه بیوتک بچرخد و این امر در یک برنامه ریزی 10 ساله در نظر گرفته شده است.

وی گفت: شرکتهای دانش بنیان ایرانی توانسته اند تا به امروز 23 داروی بیوتکنولوژی را به فراوری برسانند در صورتیکه کشورهای منطقه مانند ترکیه که همپای ما در زمینه علمی فعالیت می نمایند یک دارو هم به فراوری نرسانده اند.

ستاری با تاکید بر اینکه همیشه رقابت و فراوری محصولات بر پایه دانش وجود دارد، بیان نمود: ما از این بحران کرونا درسهای بزرگی گرفتیم که قابل توسعه در آینده هستند.

معاون علمی و فناوری با بیان اینکه بیشتر محصولات پزشکی در کشور که مورد احتیاج در این بحران است، توسط شرکتهای دانش بنیان به فراوری رسیده اند، گفت: حتی بعضی از این شرکتها امکان صادرات به کشورهای اروپایی هم دارند.

وی ادامه داد: تجهیزات ای سی یو، سیستم های قلبی، الکتروشوک، تنفس مصنوعی و... در داخل ساخته می شوند.

*برطرف احتیاج به کیت در کشور توسط محققان داخلی

ستاری با تاکید بر اینکه ما سه نوع کیت در حوزه تشخیص کرونا داریم، گفت: یکی از این کیتها تشخیصی هستند که از بزاق دهان بر پایه تکنولوژی پی سی ار کار می نماید؛ این تست گرانی است و خیلی هم به تکنیک نمونه گیری بستگی دارد.

وی با بیان اینکه این کیتها توسط سه شرکت دانش بنیان به فراوری رسیده اند و تأییدیه دارند، گفت: این شرکتها ظرفیت فراوری 100 هزار کیت تشخیص در هفته را دارند.

معاون علمی و فناوری با اشاره به نوع دوم کیتها گفت: این نوع کیت که کیتهای بر پایه سرولوژی هستند به فراوری انبوه رسیده اند. این کیت بر اساس آزمایش خون است و نشان می دهد چه کسانی مبتلا شده اند و توانسته اند با این ویروس مقابله نمایند.

*فراوری روزانه یک میلیون کیت سرولوژی کرونا در کشور

وی با اشاره به برنامه ریزیها برای فراوری این نوع کیت گفت: برنامه ریزی شده که تا سه هفته آینده روزی یک میلیون از این نوع کیت به فراوری برسد ، این موضوع هفته گذشته با رئیس جمهور نیز مطرح شد.

وی گفت: این کیت در خیلی از کشورها مانند آمریکا در حال توسعه است، کمیته علمی مبارزه با کرونا باید پروتکل های تست این کیت را تعیین کند چون همه موارد آن جدید است.

ستاری تاکید نمود: هیچ کشوری به اندازه کشور ما در زمینه کرونا کار ننموده است،پروژه های بزرگی در زمینه درمان در حال انجام است و فرصتی برای جامعه علمی ایران فرهم نموده است.

وی با بیان اینکه ما در کشور دانشگاهها، پژوهشگاهها، استارت اپها، شتابدهنده ها و شرکتهای دانش بنیان خوبی داریم، گفت: اگر ما زیست بوم خلاقی در حوزه های مختلف داشته باشیم این زیست بوم در فاصله کوتاه می تواند اقدامات خود را انجام دهد؛ کاری که اکنون دستاورهای آنها را در این شرایط بحرانی می بینیم.

*فراوری 4میلیون ماسک در روز برای برطرف احتیاج کشور

ستاری اضافه کرد: شرکتهای دانش بنیان از همان ابتدای شیوع کرونا فراوری ماسک ها را در پیش گرفتند در حدی که دستگاه های تبدیل فیلترهای معمولی به فیلترهای نانو به فراورینماینده ماسک تبدیل شدند، در ابتدا فراوری ماسک کم بود و کل ظرفیت کشور 200 هزار ماسک بود؛ اما اکنون 6 شرکت به حوزه فراوری دستگاه های فراوری ماسک وارد شدند .

وی تاکید نمود: در حال حاضر فراوری 4میلیون ماسک در روز توسط این شرکتهای دانش بنیان صورت می گیرد و می توانیم حتی ماسک صادر کنیم.

* پالایشگاه آی وی آی جی راه اندازی می گردد

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه ظرف یکی دو ماه آینده پالایشگاه ای وی ای جی در مدار قرار می گیرد، گفت: دیگر احتیاجی نیست که پلاسمای خون را به کشورهای خارجی بفرستیم بلکه می توانیم در پیک های بعدی کرونا از آنها برای درمان بهره ببریم.

* افزایش تقاضای نخبگان برای بازگشت به کشور

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به بازگشت نخبگان به کشور گفت: من فکر می کردم که بازگشت به کشور متقاضی نداشته باشد و این تعداد کم باشد.

وی با بیان اینکه ما نیروی های انسانی خوبی داریم، گفت: مدتی است که تقاضاهای بازگشت نخبگان ایرانی از کشورهای دیگر به ایران بیشتر شده است؛ این افراد می توانند در شرکتهای دانش بنیان فعالیت نمایند یا شرکتهای خود را توسعه دهند؛ دلیل این تقاضا هم این است که ابهت کشورهای خارجی ریخته و ما هم متوجه شدیم که در بسیاری از زمینه ها فاصله زیادی با این کشورها نداریم.

ستاری با بیان اینکه بسیاری از این نخبگان در حوزه فناوری اطلاعات و زیست فناوری فعال و قوی هستند، بیان نمود: بسیاری از این افراد در کشورهای خارجی شرکتهای بزرگی دارند که بعضی از آنها تمایل دارند در کشور خودشان نیز فعالیت نمایند این نشان می دهد علاوه بر فرهنگ سازی، جرأت و جسارتشان زیاد شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 27 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1239

به "خبرنگاران فراوری داخلی کیت تشخیص کرونا به مرحله انبوه رسیده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران فراوری داخلی کیت تشخیص کرونا به مرحله انبوه رسیده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید