ساخت معبد رام بر ویرانه های مسجد بابری

به گزارش تور چین ارزان، دیوان عالی هند دیروز شنبه درباره یک مناقشه 70 ساله رأی داد و با این رأی احتمال افزایش تنش های تازه بین هندوها و مسلمانان را بیش از پیش کرد. در این حکم هندوها اختیار ساخت یک معبد روی ویرانه های مسجد 500 ساله بابری را دارند و به مسلمانان 5 هکتار زمین جایگزین در نقطه دیگری از ایالت اوتار پرادش داده می گردد تا در آن زمین، مسجد بسازند.

ساخت معبد رام بر ویرانه های مسجد بابری

به گزارش سایت شبکه خبری الجزیره، رأی روز شنبه دیوان عالی هند به نفع هندوها و علیه مسلمانان درباره بقایای یک مسجد تاریخی تخریب شده 500 ساله در شرایطی در کانون توجه رسانه ها و خشم مسلمانان قرار گرفته است که دولت ملی گرای فعلی هند با اتهام هایی مبنی بر کوشش برای اسلام زدایی در جامعه هند روبرو است.

جعفریاب جیلانی، وکیل مسلمان هندی روز شنبه در گفت و گو با شبکه تلویزیونی آن دی تی وی از رأی دیوان عالی هند درباره مسجد بابری انتقاد کرد و گفت: این داوری رضایت بخش نبود اما ما احترام می گذاریم. ما گفت و گوهایی خواهیم داشت و سپس درباره گام های بعدی مان تصمیم خواهیم گرفت. فیضان مصطفی، معاون رئیس دانشگاه حقوق در حیدرآباد هند هم این رأی دیوان عالی را جنجال برانگیز توصیف کرد و گفت: قضات در حد توانشان کوشش کردند نوعی تعادل برقرار نمایند اما در نهایت گفتند نمی توانیم جلوی باور هندوها که می گویند رام (خدای هندوها) در اینجا به جهان آمده کاری بکنیم و ناچار پذیرفتیم. باورها برای اهداف مذهبی چیز خوبی هستند اما آیا می توان باورها را اساس حل مناقشات مالکیتی قرار داد؟

برخلاف این انتقادها که احتمال تشدید شدن شان از سوی جامعه مسلمان هند در روزهای آینده وجود دارد، نارندرا مودی، نخست وزیر ملی گرای هند در توئیتر از رأی دیوان عالی استقبال کرد و نوشت، این رأی به انتها محبت آمیز مناقشه چندین دهه ای انجامید. به گزارش یورو نیوز، از زمان به قدرت رسیدن مودی اتهام اسلام زدایی در جامعه هند متوجه او است و تغییر نام های عربی و اسلامی شهرها و مناطق و بازگشت به نام های هندی پیش از ورود اسلام به شبه قاره هند و مسأله لغو اختیارات ویژه حکومت جامو و کشمیر مهم ترین دلایل مطرح شدن این اتهام ها است.

به گزارش الجزیره، قرار است یک هیأت متشکل از معتمدین [انتخاب شده از سوی دولت هند] ظرف سه ماه آینده تشکیل گردد تا تصمیم بگیرد که ساخت معبد بر ویرانه های مسجد بابری چگونه باشد. همچنین دولت مرکزی یا دولت ایالتی درباره محل زمین جایگزین 5 هکتاری که قرار است به مسلمانان برای ساخت مسجد داده گردد تصمیم می گیرد.

مسجد بابری از 500 سال پیش تاکنون

مسجد بابری در سال 1528 و در دوران حاکمیت بابُر، نخستین پادشاه مغول و سرسلسله امپراطوری مغول در هند ساخته شد و 421 سال پس از آن (دسامبر 1949)، این مکان به یکی از مکان های مناقشه برانگیز میان هندوها و مسلمانان هند تبدیل شد زیرا هندوها بر این باورند که یکی از خدایان شان در این مکان دفن شده و مسجد روی ویرانه های یک معبد ساخته شده است. مناقشه هندوها و مسلمانان بر سر مسجد بابری 43سال ادامه داشت تا اینکه در دسامبر 1992 جمعیتی از هندوهای ملی گرای افراطی به مسجد حمله نموده و آن را ویران کردند. در سراسر کشور هند حدود 2 هزار نفر بر سر این مناقشه کشته شدند که البته اکثرشان مسلمان بودند. در سال 2010 یک دادگاه، این مکان مورد اختلاف میان مسلمانان و هندوها را متعلق به هر دو گروه دانست و اظهار داشت، سهم هندوها بیشتر است اما هم مسلمانان و هم هندوها از این رأی به بالاترین مرجع قضایی هند شکایت کردند. حالا هم دیوان عالی هند حق را تمام و کمال به هندوها داده و اعلام نموده، به مسلمانان برای ساخت مسجد زمین جایگزین داده می گردد.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 10 دی 1398 بروزرسانی: 10 دی 1398 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 825

به "ساخت معبد رام بر ویرانه های مسجد بابری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت معبد رام بر ویرانه های مسجد بابری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید