سمینار خشت و آیینه؛ معماری ایران معاصر در ایتالیا

به گزارش تور چین ارزان، خبرنگاران: همایش خشت و آیینه؛ معماری معاصر در ایران روز دوشنبه 3 فروردین به همت بعضی از معماران ایرانی مقیم ایتالیا در محل خانه معماران شهر رم، برگزار گردید.

سمینار خشت و آیینه؛ معماری ایران معاصر در ایتالیا

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

به گزارش خبرنگاران، از ماه ها پیش بعضی از معماران ایرانی مقیم ایتالیا قصد برگزاری همایشی در مورد معماری ایران معاصر داشتند که به این ایده جامه عمل پوشاندند و از ساعت 16 روز دوشنبه 23 مارچ 2015 (3 فروردین 1394) همایش خشت و آیینه؛ معماری معاصر در ایران در محل خانه معماران شهر رم برگزار گردید.

در شروع این همایش، لیویو ساچی، رییس گروه معماران رم و حومه P.P.C و آلفونسو جیان کوتی، رییس خانه معماران C.T.S، ضمن معرفی اجمالی سخنرانان و موضوع همایش، از برگزاری آن ابراز خرسندی کردند.

نخستین سخنران این همایش ابوالحسن حاتمی، معمار سرشناس ایرانی بود که شناخت مختصری را با تمرکز بر نسبت معماری با ویژگی های جغرافیایی، اقلیمی، فرهنگی و ... ایران زمین ارایه داد تا پیش زمینه لازم برای معرفی 15 طرح معماری معاصر ایران در ادامه این همایش، توسط معماران حسین ماهوتی پور و مهوش عالمی، فراهم آید.

پس از سخنان این دو معمار ایرانی مقیم ایتالیا، معماران آنتونیو ساجیو و آلساندرا ده سه زاریس از دانشگاه ساپینزا در شهر رم و لودوویچو میکارا از دانشگاه شهر پسکارا، ضمن ارایه گزارشی اجمالی از کارگاه آموزشی با موضوع شیوه های احیا و کاربری های نوین کاروان سراهای کویری ایران که در سفر اخیر به ایران با مشارکت دانشگاه های سوره و علاء الدوله سمنانی بر پا نموده بودند، کتاب دوزبانه (فارسی ـ ایتالیایی) ایران، شهرها، مسیرها، کاروان سراها (که با مشارکت رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا به چاپ رسیده و روز 10 آپریل 2015 (21 فروردین 1394) در جریان ماه فرهنگی ایران در محل موزه ملی هنرهای شرقی شهر رم از آن رونمایی خواهد شد) را نیز معرفی کردند.

سخنران بعدی این همایش مارگریتا گوچیونه، رییس بخش معماری موزه هنرهای قرن بیست ویکم شهر رم MAXXI، بود که ضمن معرفی نمایشگاه جاری هنر معاصر ایران در این موزه، بر اهمیت آنالیز معماری در پس زمینه فرهنگی آن تأکید و آمادگی موزه متبوع خود برای برپایی نمایشگاهی از پانل های همایش خشت و آیینه؛ معماری معاصر در ایران را خاطرنشان کرد.

بخش بعدی این همایش در قالب میزگرد گفتگو در مورد تجربه فعالیت معماری در ایتالیا و ایران برپا شد که در جریان آن، معمار مهرگان عدالت خواه، از فارغ التحصیلان رشته معماری و شاغلین در این حوزه در ایتالیا، گزارشی مقایسه ای از کیفیت آموزش معماری در دانشگاه های ایران و ایتالیا و تفاوت بازار کار این دو رشته در دو کشور را ارایه داد.

انتها بخش این همایش که قریب به 4 ساعت به طول انجامی، پس از جلسه پرسش و پاسخ، جمع بندی نهایی معمار پائولو آنزیونی، مدیر این جلسه و نماینده P.P.C بود.

بنا بر اعلام این خبر، در این همایش که در معتبر ترین محل اجتماعات معماران ایتالیایی برگزار گردید، در حدود 150 معمار تراز اول ایرانی و ایتالیایی به همراه اساتید دانشگاه، محققین و دانشجویان این رشته شرکت داشتند و علاوه بر برپایی نمایشگاهی از پانل های طرح های مورد آنالیز، کلیه مقالات نیز به شیوه چندرسانه ای و با پخش تصاویر نماها، طرح ها و برش ها و ... ارایه می شد، به نحوی که به واسطه کیفیت بالای محتوای مباحث ارایه شده، بسیاری از دانشکده های معماری شهر رم، شرکت در این همایش را برای دانشجویان شان، معادل گذراندن 3 واحد درسی محاسبه کردند.

این همایش به همت انجمن معماران ایرانی ایتالیا و مشارکت خانه معماران رم، گروه معماران رم و حومه، بخش معماری موزه هنرهای قرن بیست ویکم رم و ... برپا شد.

منبع: تسنیم
انتشار: 30 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 716

به "سمینار خشت و آیینه؛ معماری ایران معاصر در ایتالیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سمینار خشت و آیینه؛ معماری ایران معاصر در ایتالیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید