شرایط خطرناک کرونا و جزییات تعطیلی سراسری 10 روزه از فردا

به گزارش تور چین ارزان، علی رغم هشدار وزارت بهداشتی ها مبنی بر لزوم ایجاد محدودیت در مسافرت ها در ایام نوروز و رعایت دو چندان پروتکل های بهداشتی، اما با عادی انگاری شرایط کرونا در کشور، مجددا آمار بیماری صعودی شده و خیز چهارم کرونا در کشور با سرعت رو به اوج است. بر این اساس حالا دوباره راه حل تعطیلی سراسری 10 روزه در دستورکار قرار گرفته است.

شرایط خطرناک کرونا و جزییات تعطیلی سراسری 10 روزه از فردا

به گزارش ایسنا، در حالی که پیش از شروع سال نو، بار ها و بار ها نسبت به مسافرت ها و رعایت پروتکل های بهداشتی هشدار داده شده بود، اما متاسفانه بعضی بی توجه به اوضاع و احوال کرونا قصد سفر کردند و حتی زحمت رعایت پروتکل های بهداشتی را هم به خود ندادند.

عمق فاجعه آنجاست که بر اساس اعلام سخنگوی وزارت بهداشت، در ایام تعطیلات نوروزی 15 هزار نفر کرونا مثبتی که از ابتلایشان آگاهی داشته اند نیز اقدام به جابجایی و سفر نموده اند. در عین حال میانگین رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور در این ایام به 55 درصد سقوط کرد؛ موضوعی که با خطر موج چهارم در کشور و قرمز شدن همه مراکز استان ها در کشور همراه شد.

نقشه آتشین کشور و کرونایی که با سرعت می تازد

بر این اساس در حال حاضر 257 شهر در شرایط قرمز کرونایی به سر می برند و نقشه کشور از نظر کرونا آتشین است. همچنین شیب بیماری در کشور به سرعت در حال افزایش است و متاسفانه تعداد بیماران بدحال نیز در این موج بیشتر هم شده است. از طرفی گویا نگرانی های وزارت بهداشت نیز محقق شده است.

زیرا گفته می گردد عمده موارد بیماری در کشور کرونای جهش یافته انگلیسی بوده است. به طوری که دکتر سیما سادات لاری- سخنگوی وزارت بهداشت گفت که شیوع ویروس جهش یافته انگلیسی در سراسر کشور با سرعت رو به افزایش بوده و شیب موارد ابتلا و بستری ناشی از کرونا، در بیمارستان ها و مراکز درمانی به مراتب تندتر از خیز های دوم و سوم است.

وی می گوید: ما در یک جنگ تمام عیار با بیماری کووید-19 به سر می بریم و مطمئنا طی روز های آینده شاهد افزایش آمار موارد مرگ و میر ناشی از بیماری خواهیم بود.

پیش بینی هفته های پُرمرگ

بسیاری از متخصصان نیز نسبت به افزایش مرگ ها و حتی رسیدن مرگ و میر ناشی از کرونا به آمار 500 تایی هشدار داده اند. به طوری که دکتر پیغام طبرسی- رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، چندی پیش در مصاحبه با ایسنا، گفت که تا دو - سه هفته آینده میزان مرگ های ناشی از کرونا در کشور افزایش می یابد و حتی تا مرگ 400 تا 500 تایی هم می رویم، اما بحث این است که باید اقدامی انجام دهیم که مرگ هایمان به حد بالای 1000 مرگ در روز نرسد. باید در شرایط کنونی اقدامات لازم را انجام دهیم تا مرگ هایمان چهار رقمی نشوند.

زیرا این ویروس از نوع ویروس جهش یافته انگلیسی است. این ویروس در هر خانواده تعداد افراد زیادی را درگیر می نماید و هر یک نفر ممکن است، هفت تا هشت نفر را آلوده کند. وقتی تعداد افزایش یابد، میزان مرگ و میر هم افزایش می یابد. در این ویروس شدت بیماری هم بیشتر است.

پیشنهاد تعطیلی مناطق قرمز کرونایی

با بالا رفتن آمار های مبتلایان و فوتی های کرونا، پیشنهاداتی مبنی بر تعطیلی شهر های قرمز و البته استان تهران برای کنترل شرایط بیماری مطرح شد. به طوری که دکتر علیرضا زالی- فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران چندی پیش در این باره می گوید: شرایط و نرخ افزایش مبتلایان به گونه ای است که به نظر می رسد محدودیت های اعمالی برای جلوگیری از گسترش بیماری کفایت لازم را ندارد.

بر همین اساس پیشنهاد معین ما فرضیه لاک دان یا تعطیلی است که در دو هفته آخر آبان ماه در تهران و بعضی مراکز استان ها هم تجربه کردیم. حداقل در تهران به نظر می رسد که به جز راستا لاک دان، راستا دیگری برای کنترل بیماری وجود ندارد و در کنار آن باید به سرعت فرآیند واکسیناسیون گروه های پرخطر و جامعه پزشکی انجام گردد. به نظر می رسد سرعت بخشیدن به واکسیناسیون یک اولویت قطعی در تهران و مراکز استان ها است.

جزییات محدودیت های شغلی، ترددی و آموزشی در شهر های قرمز و نارنجی

با توجه به شدت و سرعت افزایش بیماری در کشور، حالا سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام نموده است که از شنبه تعطیلی 10 روزه را در کشور تجربه خواهیم کرد. دکتر علیرضا رییسی درباره جزییات محدودیت ها و تعطیلی مشاغل در شهر های قرمز و نارنجی اعلام نموده است: به طور کلی محدودیت هایمان در شهر های قرمز در چند حوزه محدود می گردد. اولا در زمینه مشاغل است که در شهر های قرمز فقط مشاغل گروه یک می توانند فعالیت داشته باشند و مشاغل گروه دو، سه و چهار حق فعالیت ندارند.

مشاغل گروه یک هم فقط مشاغل ضروری برای تامین مایحتاج مردم است، مانند سوپرمارکت ها، داروخانه ها، مطب ها، فروشگاه های زنجیره ای، بیمارستان ها، تعمیرگاه ها و... و سایر مشاغل باید تعطیل باشند.

وی می افزاید: در زمینه مشاغل گروه نارنجی هم مشاغل گروه یک و دومی توانند فعالیت نمایند، اما مشاغل گروه سه و چهار نمی توانند فعالیت داشته باشند.

رییسی ادامه می دهد: درحال حاضر 257 شهر قرمز داریم که در حوزه تردد در این شهر ها هم پلاک های بومی حق خروج از شهر قرمز و ورود به شهر دیگر را ندارند و هم پلاک های غیربومی حق ورود به شهر های قرمز و نارنجی را ندارند. در زمینه فعالیت های آموزشی نیز، تمام فعالیت های آموزشی تعطیل بوده و فقط می توانند به صورت مجازی فعالیت نمایند. در زمینه فعالیت های فرهنگی هم به همین صورت است و سینما و تئاتر و... حتما باید تعطیل باشند.

تعطیلی 10 روزه کرونایی از شنبه

وی تاکید می نماید: رستوران ها حتما نمی توانند مهمان پذیر باشند و باید به صورت بیرون بر فعالیت نمایند؛ چراکه بیشترین بحث انتقال بیماری می تواند از این فضا ها رخ دهد. به طور کلی مقرر شد که به مدت 10 روز از شنبه تعطیلی سراسری در سطح کشور داشته باشیم و بعد دوباره شرایط بیماری ارزیابی می گردد و اگر احتیاج بود این تعطیلی می تواند تکرار گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 15 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1400 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1877

به "شرایط خطرناک کرونا و جزییات تعطیلی سراسری 10 روزه از فردا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط خطرناک کرونا و جزییات تعطیلی سراسری 10 روزه از فردا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید