عراقچی: با قوت و قدرت در مذاکرات حاضر می شویم، حاضر به بازی های مذاکراتی نخواهیم شد

به گزارش تور چین ارزان، معاون وزیر امور خارجه با بیان این که حاضر به بازی های مذاکراتی نخواهیم شد، گفت: دیروز به آژانس اعلام کردیم هزار سانتریفیوژ جدید در نطنز نصب می گردد و امروز هم ازآغاز غنی سازی 60 درصد خبر دادیم.

عراقچی: با قوت و قدرت در مذاکرات حاضر می شویم، حاضر به بازی های مذاکراتی نخواهیم شد

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرنگاران، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه و رئیس هیأت ایرانی شرکت نماینده در نشست کمیسیون مشترک برجام در وین که امروز (سه شنبه) به منظور شرکت در دور جدید مذاکرات وارد وین شد، در گفت وگویی درباره این نشست اعلام نمود: نشست رسمی کمیسیون مشترک فردا (چهارشنبه) یک مقدار با تاخیر برگزار می گردد، به علت اینکه ظاهرا یکی از اعضای هیأت اتحادیه اروپا تست کرونای مثبت داشته ولذا این هیأت ناچارا با یک مقدار تاخیر وارد می شوند.

رایزنی ها بین هیأت های مختلف از همین الان شروع شده

وی که با خبرگزاری صدا و سیما گفت وگو می کرد، یادآور شد: اما رایزنی ها بین هیأت های مختلف از همین الان شروع شده و مهم هم همین رایزنی های دوجانبه و چندجانبه به صورت غیر رسمی هست. این رایزنی ها و ملاقات ها را شروع کردیم. فکر می کنم جلسه رسمی پس فردا (پنجشنبه) برگزار بگردد و امیدوار هستیم که در این دوره بتوانیم به یک جمع بندی برسیم.

لازم به ذکر است، دور جدید نشست کمیسیون مشترک برجام 13 فروردین ماه به صورت مجازی برگزار و پس از توافق حاصله مقرر شد روز سه شنبه 17 فروردین این گفت وگوها به صورت حضوری و رو در رو دنبال گردد و در نهایت هم این نشست برگزار و پس از آن توافق شد دو کارگروه در حوزه تحریم ها و هسته ای تشکیل و آنالیز ها را انجام دهد. نتایج آنالیز های این دو کارگروه به نشست کمیسیون برجام در روز آدینه 20 فروردین منعکس و اعلام شد که هیأت های برای تنفس و مشورت به پایتخت ها برمی گردند و مقرر شد روز چهارشنبه 25 فروردین دوباره در وین گردهم بیایند.

دست ما الان بر خلاف آن چه ممکن است بعضی ها فکر نمایند در مذاکره بسیار پر تر است/ دیروز به آژانس اعلام نمودیم هزار سانتریفیوژ جدید در نطنز نصب خواهد شد

معاون وزیر خارجه در ادامه این گفت وگو با ذکر این نکته که هیأت ایرانی در این دور از مذاکرات با قوت و قدرت کامل حاضر شده، گفت: حادثه نطنز عزم ما را برای هم پیشرفت در عرصه هسته ای و هم پیشرفت در عرصه مذاکرات، قوی تر نموده است. دست ما الان بر خلاف آن چه ممکن است بعضی ها فکر نمایند در مذاکره بسیار پر تر است.

وی گفت: ما دیروز به آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام نمودیم که هزار سانتریفیوژ جدید در نطنز نصب خواهد شد، این سوای5060 سانتریفیوژ موجود است که ممکن است تعدادی صدمه دیده باشد که هنوز تعیین نیست چه تعداد در اثر این حادثه، آسیب دیده است.

معاون وزیر خارجه بیان نمود: علاوه بر آن هایی که جایگزین خواهد شد هزار ماشین بیشتر هم جایگزین خواهد شد و آمار ماشین ها در نظنز بالاتر خواهد رفت و مهم این است که با ماشین های قوی تر و با کارکرد بهتر نسبت به گذشته این کار انجام خواهد شد. یعنی در حقیقت حادثه 2 روز گذشته باعث می گردد که نطنز خیلی قوی تر و با سانتریفیوژ های بیشتر و پیشرفته تر به کار خودش ادامه بدهد. دیروز به آژانس رسما اعلام نمودیم که این کار صورت خواهد گرفت.

به آژانس اعلام نمودیم غنی سازی 60 درصد را شروع می کنیم

عراقچی همچنین گفت: امروز هم در زمان حضور من در وین نامه دیگری به آژانس تحویل شد مبنی بر این که ما غنی سازی 60 درصد را شروع خواهیم کرد.

وی در شرح بیشتر بیان نمود: غنی سازی 60 درصد یکی از نیاز های ما برای فراوری بعضی از دارو های خاص و به اصطلاح دارو های رادیوایزوتوپ. بعضی از این دارو ها نیاز به مواد غنی شده تا 60 درصد دارد، شرحات فنی آن را همکاران در سازمان انرژی اتمی خواهند داد، ولی ما امروز به آژانس اعلام نمودیم که این کار صورت خواهد گرفت و ما از امروز غنی سازی را در سطح 60 درصد، البته در حد نیاز خودمان که برای دارو ها است شروع خواهیم کرد و این کار نیز به پیش خواهد رفت.

به گزارش فارس، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی نیز در این خصوص به خبرنگار گفت که مقدمات اجرایی این کار امشب در مجتمع غنی سازی شهید احمدی روشن نطنز شروع خواهد شد. (اینجا بخوانید)

با قوت و قدرت در مذاکرات حاضر می شویم/ هدف ما برطرف همه تحریم ها است

به گزارش فارس، معاون وزیر خارجه بیان نمود: فضای مذاکرات در چنین فضایی است که ترسیم کردم. ما با قوت و قدرت در مذاکرات حاضر می شویم، هدف ما برطرف همه تحریم ها است. باید برطرف تحریم ها به صورت کامل صورت بگیرد، راستی آزمایی بگردد و بعد ایران به تعهدات خودش باز خواهد گشت. این موضع ماست و بقیه بستگی به این دارد که طرف های مقابل چقدر بخواهند در مقابل این موضع منطقی از خودشان همراهی نشان بدهند.

وی یادآور شد: ما در اینجا نیستیم که وقت خودمان را تلف کنیم، باید پیشرفت ملموس صورت بگیرد و ما در انتها این دور از مذاکرات با یک جمع بندی بتوانیم به تهران بازگردیم.

تا وقتی آمریکا موضع خود را تصحیح نکند، توافقی صورت نمی گیرد

این دیپلمات ارشد ایرانی در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر این که همه تحریم ها علیه ایران برداشته نخواهد شد نیز اعلام نمود: آمریکایی ها در موضعی هستند که از نظر ما قابل قبول نیست. امیدواریم این موضع خودشان را در جریان مذاکراتی که با اروپایی ها و بقیه اعضای 1+4 خواهند داشت، تصحیح نمایند.

به گفته وی تا وقتی این موضع تصحیح نگردد، طبیعی است که توافقی هم صورت نخواهد گرفت.

در سیاست های مذاکراتی ما تغییری صورت نگرفته و نخواهد گرفت/ اینجا نیامده ایم که وقت تلف کنیم

رئیس هیأت ایرانی در نشست وین در مورد تحریم های روز دوشنبه اتحادیه اروپا و اظهارات بعضی مقامات آمریکایی و آینده مذاکرات و تغییرات در سیاست های مذاکراتی ایران همچنین گفت: در سیاست های مذاکراتی ما تغییری صورت نگرفته و نخواهد گرفت. موضع ما کاملا روشن است. ما البته یک دور مذاکره بیشتر نداشتیم، در این دور هم امیدوار به جمع بندی هستیم. مواضع آمریکایی ها هر چه که باشد، باید به آن چه مطلوب جمهوری اسلامی ایران است، نهایتا نزیک بشوند و اتحادیه اروپا نیز همین طور.

معاون وزیر خارجه در پاسخ به این سؤال که آیا این مذاکرات سقف زمانی دارد یا ادامه خواهد یافت نیز گفت: مسلما تا وقتی که مذاکرات جهت صحیح خودش را طی کند، ما در مذاکرات حاضر خواهیم شد.

وی بار دیگر تکرار کرد: ما اینجا نیامده ایم که وقت تلف کنیم. اگر مذاکره در آن جهتی که ما می خواهیم جلو برود و بتوانیم سریع تر به فهرست تحریم هایی که آمریکا باید بردارد، برسیم، طبیعی است که مذاکره ادامه پیدا می نماید تا به این فهرست برسیم.

عراقچی اعلام نمود: اما اگر ببینیم چنین اراده و نیتی وجود ندارد، طبیعتا مذاکره ادامه پیدا نخواهد کرد. مذاکره قطعا محدود خواهد بود، قطعا تا زمانی که منافع ما در آن تامین گردد، در آن حضور خواهیم داشت و حاضر به بازی های مذاکراتی نخواهیم شد.

اقدام اتحادیه اروپا یک اشتباه عظیم و یک کار بی ارزش بود/ اروپا در موضعی نیست که بخواهد به جهان درس اخلاق بدهد

وی اضافه نمود: اقدام دیروز اتحادیه اروپا در اضافه نمودن نام تعدادی از افراد و نهاد های ایرانی که در بین آن ها قهرمانان ملی جمهوری اسلامی ایران سرداران عظیم ما هم حضور دارند، در فهرست تحریم ها از نظر من یک اشتباه عظیم و یک کار واقعا بی ارزش بود.

لازم به ذکر است شورای اتحادیه اروپا دیروز (دوشنبه) هشت فرد و سه نهاد را به بهانه نقض حقوق بشر به لیست تحریم های خود اضافه نمود. (اینجا بخوانید)

به گزارش فارس، این دیپلمات ارشد ایرانی توضیح داد: اروپا اصلا در موضعی نیست که بخواهد به جهان درس اخلاق بدهد. در طول چند سال گذشته که تحریم های غیرقانونی آمریکا علیه ایران اعمال شد و خود اروپایی ها هم قبول داشتند که این تحریم ها غیرقانونی است و حتی خلاف قطعنامه شورای امنیت است و قبول داشتند که مردم ایران خسارات می بینند، حقوق مردم ایران در اثر این تحریم ها نقض شد، دسترسی به دارو و خیلی از نیاز های اولیه برای مردم محدود شد و شاید از بین رفت و بسیاری شاید از این قضیه لطمه دیدند، هیچ گاه اتحادیه اروپا نیامد حتی محکوم کند، چه برسد به اینکه بخواهد کسی از مقام های آمریکایی یا از افراد آمریکایی که دست اندرکار این تحریم ها بودند را تحریم کند.

اروپایی ها باید بدانند که با مردم ایران باید با زبان کرامت صحبت نمایند

وی با تأکید بر این که اصلا از اروپا نمی پذیریم که بخواهد به ما درس اخلاق و درس حقوق بشر بدهد، یادآور شد: سابقه آن ها در این زمینه بسیار خراب است. وزارت امور خارجه نیز در اعتراض و در واکنش به این اقدام اروپایی ها، گفت وگو های جامعی که بین ایران و اتحادیه اروپا جریان داشت و هر سال دو بار برگزار می شد را تعلیق کرد.

عراقچی گفت: از آن مهمتر همکاری ها بین ایران و اتحادیه اروپا در حوزه تروریسم، مواد مخدر و پناهندگان که سه حوزه بسیار مهم برای امنیت اروپا و امنیت منطقه است، را نیز به حالت تعلیق در آوردیم.

معاون وزیر خارجه توضیح داد: اروپایی ها باید بدانند که با مردم ایران باید با زبان کرامت صحبت نمایند. این موضعی است که ما در جلسات دوجانبه و چندجانبه ای که در روز های آینده خواهیم داشت، به آن ها صراحتا خواهیم گفت. این گونه نیست که بتوانند از موضع غیرمنطقی با ما صحبت نمایند و ما حتما اجازه نخواهیم داد که به این روش با ما بتوانند مذاکره داشته باشند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 17 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1400 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1879

به "عراقچی: با قوت و قدرت در مذاکرات حاضر می شویم، حاضر به بازی های مذاکراتی نخواهیم شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی: با قوت و قدرت در مذاکرات حاضر می شویم، حاضر به بازی های مذاکراتی نخواهیم شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید