مادران همیار کتابخانه ها برای ترویج کتابخوانی بین بچه ها هستند

به گزارش تور چین ارزان، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در فارس، در نشستی با حضور زهیر حیاتی؛ دبیر علمی همایش زن، کتاب، سواد زندگی، ملیحه نیک کار؛ استاد پیشکسوت علم اطلاعات و دانش شناسی و روح الله منوچهری؛ مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس از طریق برنامه زنده اینستاگرام از کتاب زن، کتاب، سواد زندگی شامل مجموعه سخنرانی های همایش ملی زن، کتاب، سواد زندگی رونمایی شد.

مادران همیار کتابخانه ها برای ترویج کتابخوانی بین بچه ها هستند

روح الله منوچهری؛ مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس ضمن اشاره به برنامه ریزی های گوناگون برای برگزاری این سمینار، گفت: این برنامه در سال 1397 با هدایت و دبیری دکتر حیاتی و دیگر اساتید در شیراز برنامه ریزی شد و همزمان از پتانسیل اساتید دانشگاه در استان و کشور، فعالان حوزه کتاب، بانوان، کتابداران، سازمان های فرهنگی و مدیران استانی نیز استفاده شد.

وی ادامه داد: از 24 نفری که در این سمینار حضور داشتند 12 نفر عضو هیأت علمی و سایرین فعالان و دانش آموختگان بودند که پس از نزدیک به 2 سال از برگزاری این همایش کتاب زن، کتاب، سواد زندگی با همکاری انتشارات کتابدار منتشر شد. در برگزاری این همایش بسیاری یاری کردند و بدون یاری آن ها این کار امکان پذیر نبود.

منوچهری درباره موضوع این همایش خاطرنشان کرد: از چند سال گذشته در کتابخانه های عمومی، تمرکز در حوزه کودک و نوجوان بوده است. گروهی که می توانند در این حوزه یعنی ترویج کتابخوانی در بین بچه ها بسیار موثر و همیار و همراه کتابخانه ها باشند، مادران و زنان خانه دار هستند. این سمینار به این منظور شکل گرفت و هدف اصلی آن یاری به افزایش توان مادران و کتابخوان کردن بچه ها و نوجوانان بود. در استان فارس 35 درصد اعضای کتابخانه های عمومی، کودک و نوجوان و با این بچه ها بیش از هر چیز مادران در ارتباط هستند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس، با قدردانی از همراهان این طرح افزود: از مجموعه نهاد به ویژه دبیرکل نهاد و اداره کل آموزش و پژوهش نهاد، هیأت مدیره انجمن علمی ارتقای کتابخانه های عمومی کشور همچنین از ادارات استانی از جمله اداره کل امور بانوان و دفتر امور اجتماعی استانداری، سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز، اداره پیشگیری از آسیب های اجتماعی شهرداری شیراز، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و اداره کل کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوان فارس قدردانی می کنم.

وی درباره بازخورد این سمینار نیز گفت: شرکت کنندگان از برگزاری سمینار و موضوعات مطرح شده اعلام رضایت کردند و امیدواریم بتوانیم همایش ها و برنامه ها را در مواردی که خلاء وجود دارد، برگزار کنیم و این کتاب بتواند به توسعه فرهنگ کتابخوانی و ارائه راه در حوزه مادران و خانواده یاری کند.

زهیر حیاتی از اساتید برجسته علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز نیز در بخش دیگری از این برنامه با اشاره به مدت زمان کوتاه بین اعلام سمینار و زمان برگزاری، عنوان کرد: برگزاری پیروز این سمینار حاصل تلاش همکارانی بود که به ما پیوستند. تیمی از استاتید و فعالان در این جریان مسئولیت داشتند و با مدیریت پنل ها این همایش به بهترین شکل ممکن اجرا شد. این همایش حاصل کار تحقیقاتی و از پیش انجام شده نبود، بلکه عموم مطالب حاصل سال ها تجربه اساتید، کتابداران و کارشناسانی است که در این زمینه کار کردند.

وی ادامه داد: در این همایش روسای پنل ها علاقه و تجربه کتابداران را که می دیدند، بسیار راضی بودند که از تجربیات آنان استفاده می کنند و تجربه های بسیاری از کتابداران وارد این سمینار شد. موضوع این همایش بسیار کاربردی است و نهاد کتابخانه های عمومی می تواند برای برنامه ریزی و سیاست گذاری آینده خود از یافته های این سمینار استفاده کند. برنامه های خوبی از دل این سمینار استخراج شد که می توان در کتابخانه های عمومی اجرا کرد.

ملیحه نیک کار؛ دیگر استاد برجسته علم اطلاعات و دانش شناسی در این برنامه ضمن اشاره به جمعی بودن این کار، توضیح داد: این کار جمعی بود و امکان نداشت بدون همکاری این برنامه پیش برود. در این همایش سعی بر این بود که نیاز جامعه استفاده کننده از کتابخانه ها را درنظر بگیریم و بر موضوعاتی که اهمیت دارد همچون بهداشت روانی خانواده، تربیت فرزندان، کارآفرینی و محیط زیست، تمرکز شود.

وی با بیان اینکه این کتاب می تواند بسیار موثر باشد، افزود: در این همایش، پیوند گسترده بین کتابخانه ها و سایر حوزه ها شکل گرفت که امیدوارم دنبال شود. کتابخانه های عمومی ازنظر کمی توسعه خوبی داشته، اما ازنظر کیفی هنوز گام های اساسی برداشته نشده و امیدوارم این اتفاق روی دهد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 8 مهر 1399 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1442

به "مادران همیار کتابخانه ها برای ترویج کتابخوانی بین بچه ها هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مادران همیار کتابخانه ها برای ترویج کتابخوانی بین بچه ها هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید