نمی توانیم در پذیرش دانشجویان دکتری متفاوت از جهان عمل کنیم

به گزارش تور چین ارزان، عضو هیات علمی دانشگاه تهران بهترین شیوه برای پذیرش دانشجویان مقطع دکتری را برگزاری یک امتحان جامع و کلی دانست و گفت: در دانشگاه های برتر جهان غربالگری اولیه با یک آزمون پایه انجام می گردد که به پذیرش کیفی دانشجویان منجر می گردد.

نمی توانیم در پذیرش دانشجویان دکتری متفاوت از جهان عمل کنیم

دکتر سید رسول میرقادری در گفت وگو با خبرنگاران، ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: قسمت متمرکز پذیرش دانشجویان دکتری که توسط سازمان سنجش برگزار می گردد، به نوعی یک غربالگری اولیه و معقول است. عمدتا برای دانشجویان دکتری، پس از اینکه این دوره غربالگری اولیه انجام شد و عده ای از مخاطبان شرایط عمومی ورود به دوره را داشتند، بقیه مراحل باید به صورت مصاحبه و ارسال مدارک و به شکل نیمه متمرکز در خود دانشگاه انجام گیرد. در این صورت نتیجه مطلوب تر خواهد بود.

وی با اشاره به شرایط فعلی که به صورت کاملا متمرکز است، ادامه داد: در حال حاضر که پذیرش به صورت کاملا متمرکز است، دانشگاه ها از بابت معین صلاحیت، عموما سهم خیلی کمی در پذیرش دانشجو دارند و بخش عمده در پذیرش به وسیله آزمون سازمان سنجش انجام می گردد و دانشگاه ها امتیاز زیادی در این زمینه ندارند.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران توضیح داد: در همه کشورهای جهان، اصولا پذیرش دانشجو دکتری بر اساس پرونده تحصیلی و توانایی متقاضی است و یک سری مستندات دارد و بعضا بعضی دانشگاه ها مصاحبه های آنلاین دارند ولی عمده پذیرش بر اساس کارنامه تحصیلی دانشجویی است که قصد تحصیل در مقطع دکتری را دارد. همچنین اگر دانشگاه بخواهد برای دانشجو یک فاند هم تامین کند، یک مصاحبه آنلاین دیگر هم انجام می دهد. ولی روشی که در کشور ما اجرا می گردد، تفاوتی در پذیرش دانشجویان با کیفیت ندارد.

دکتر میرقادری اضافه کرد: اگر پذیرش دانشجویان دکتری کاملا بر عهده دانشگاه ها قرار گیرد، از آنجاکه تعداد متقاضیان زیاد است، وقت زیادی از دانشگاه های مختلف گرفته می گردد. پس بهتر است سازمان سنجش یک آزمون عمومی مانند GRE برای معین صلاحیت دانشجویان برگزار کند تا غربالگری کلی از متقاضیان انجام گردد. و اگر به عنوان مثال اگر سهم کل دانشگاه ها 500 است، 4 برابر این ظرفیت، دانشجو انتخاب گردد و فقط این تعداد افراد با دانشگاه ها مکاتبه نمایند و در صورت احراز شرایط اختصاصی دانشگاه ها وارد مقطع دکتری شوند.

وی برگزاری یک امتحان عمومی چند گزینه ای توسط سازمان سنجش را مطلوب ترین روش دانست و تاکید نمود: از آنجا که تعداد متقاضیان زیاد است، فرآیند تصحیح سوالات تشریحی برای دانشگاه ها زمان بر بوده و دانشگاه های ما چنین امکاناتی ندارند، علاوه بر آن ممکن است در تصحیح سوالات سلیقه ای نیز عمل گردد. اگر این غربالگری اولیه میان تعداد زیاد متقاضیان انجام گردد، درصد خطا در پذیرش بسیار پایین می آید. پس از پذیرش متقاضیان در این آزمون، هر دانشگاه امتحان تشریحی خاص خود را برگزار کند و مدارک تحصیلی و انگیزه دانشجو را آنالیز کند.

دکتر میرقادری در خاتمه گفت: رویه پذیرش دانشجو در کشور ما، نمی تواند تفاوت زیادی از دیگر کشورهای جهان داشته باشد. در همه کشورها و دانشگاه های خوب، نحوه پذیرش دانشجو همین روش است و یک امتحان پایه و بین المللی از متقاضیان دریافت شده، و یک حداقل نمره معین می گردد.پس از آن متقاضیان بر حسب علاقه خود به یک دانشگاه درخواست می دهند و سپس بر اساس انگیزه و مدارک تحصیلی، غربالگری متقاضیان انجام می گردد و با آنالیز جامع دانشگاه، بهترین انتخاب ها صورت می گیرد. چنین روشی علاوه بر اینکه به نفع نظام آموزش عالی کشور است،موجب می گردد حقوق افرادی که کیفیت تحصیلی بالاتری دارند، کمتر ضایع گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 31 فروردین 1400 بروزرسانی: 31 فروردین 1400 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1853

به "نمی توانیم در پذیرش دانشجویان دکتری متفاوت از جهان عمل کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمی توانیم در پذیرش دانشجویان دکتری متفاوت از جهان عمل کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید