نکات مهم مسمومیت های دوران کرونا

به گزارش تور چین ارزان، سلامت نیوز/فوق تخصص سم شناسی با اشاره به اهمیت آگاهی رسانی در مورد انواع مسمومیت ها، مهمترین اقدام در مواجهه با فرد مسموم را رعایت اصول اخلاقی دانست و گفت: شناخت انواع مسمومیت ها و نشانه های آن در تشخیص و درمان درست نقش بسزایی دارد.

نکات مهم مسمومیت های دوران کرونا

به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر سیدفرشاد حسینی شیرازی با بیان اهمیت آگاهی رسانی در مورد مسمومیت ها، ادامه داد: هدف آگاهی رسانی عمومی است تا مردم با این حوزه آشنا شوند و تا حد امکان از بروز آن پیشگیری و در صورت ابتلا، آن را کنترل نمایند.

این عضو هیئت علمی گروه سم شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، توضیح داد: در حال حاضر عوامل گوناگونی در بروز مسمومیت ها نقش دارند، یکی از این عوامل آلودگی هوا و محیط زیست است که احتیاج به توجه خاصی دارد، بنابراین تمام افراد باید شناخت مطلوبی در مورد مسمومیت های موجود در اکوسیستم داشته باشند تا خود، خانواده و جامعه را از مضرات آن حفظ نمایند.

وی اضافه نمود: وجود مواد غذایی، دارویی و شیمیایی که در حال حاضر از تنوع بالایی برخوردار است، نیز می تواند بالقوه تبدیل به سم گردد. مردم باید آگاهی لازم را برای نگهداری این مواد داشته باشند و اطلاعات خود را در مورد پروتکل مصارف روزمره برحسب شرایط به روز نمایند.

انواع مسمومیت ها را بشناسید

به گفته رییس مرکز تحقیقات علوم دارویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مسمومیت ها بر مبنای اتفاقی بودن، عمدی و غیر عمدی بودن تقسیم بندی می شوند و مسمومیت های اتفاقی در اثر اقدام خاصی بروز نمی نماید؛ به عنوان مثال در حین گذر از منطقه ای که مملو از یک نوع گاز آلوده است، مسمومیت اتفاقی رخ می دهد.

وی اظهار کرد: مسمومیت های غیر عمدی بیشتر در بچه ها زیر 5 سال رخ می دهد. به عنوان مثال در بسیاری از موارد کودک تفاوت بین وایتکس یا سم خانگی حشرات را با یک شربت معمولی نمی داند، یا برای تقلید از کارهای مادر، از لوازم آرایشی و بهداشتی بدون احتیاط استفاده می نماید.

دکتر حسینی شیرازی با بیان اینکه در جنبه جنایی خود به خودی مسمومیت های عمدی و خودکشی مطرح است، گفت: در بیشتر مواقع خودکشی ها جنبه نمایشی دارد که از لحاظ آماری بین خانم های جوان رایج است. بعضی مسمومیت های جنایی نیز جدی است که احتیاج به دخالت پلیس و آزمایشگاه های تخصصی دارد و پنهان کاری از خصوصیات هر دو این موارد است.

هشدار نسبت به انبار کردن مواد غذایی و دارویی

وی توضیح داد: در بین خانواده های ایرانی انبار کردن مواد غذایی یا حتی دارویی بسیار دیده می گردد. باید این را بدانیم که مواد بی ضرر هم ممکن است تبدیل به سم شوند. نگهداری ها و انبار کردن های نامطلوب منجر به مسمومیت های مزمن خواهد شد.

وی در ادامه شرح داد: در بسیاری از خانواده ها این اتفاق در پی نگهداری نامناسب داروها و غذاها یا استفاده از آنها پس از گذشت تاریخ مصرفشان رخ می دهد. بعضی از داروها مثل داروهای تقویتی، آمپول ها و شربت ها بعد از مدتی فراوری سم می نمایند.

عضو هیئت علمی گروه سم شناسی بیان نمود: شناخت انواع سم ها و تطابق آن با زمان و منطقه برای متخصصان از اهمیت بالایی برخوردار است. سم پاشی مزارع در زمان های خاص، گزش حیوانات در مناطق کویری و رویش نباتات سمی در جنوب کشور از جمله نکات حائز اهمیت است.

نکات مهم برای حفظ زمان طلایی

دکتر حسینی شیرازی با بیان اینکه شناخت انواع مسمومیت ها و نشانه های آن در تشخیص درست و درمان در زمان طلایی نقش اساسی دارد، ادامه داد: حمایت های یک پزشک یا غیرپزشک مثل اعضای خانواده، پرستاران، داروسازان در داروخانه، همکاران در درمانگاه ها و یا افراد نظامی که ممکن است فرد مسموم به آنها مراجعه نمایند، در کنترل مسمومیت و حفظ زمان طلایی می تواند موثر باشد.

اولین اقدام در زمان برخورد با فرد مسموم

وی اظهار کرد: اولین موضوعی که افراد باید در زمان مسمومیت و برخورد با مسموم بدانند، شماره تماس اورژانس، شماره تماس نزدیک ترین مرکز مسمومین یا نزدیک ترین مطب پزشک باتجربه در این حوزه است تا در صورت مشاهده علائم بلافاصله با آنها ارتباط برقرار نمایند، چراکه اقدامات سرخود ممکن است مسائل جدی ایجاد کند.

رییس مرکز تحقیقات دارویی دانشگاه مطرح نمود: افراد پس از ارتباط دریافت با فرد متخصص و حامی، باید بتوانند گزارش دهی مناسبی مبتنی بر هوشیاری و شناخت انواع مسمومیت ها داشته باشند. سپس ضمن حفظ ارتباط با حامی، اقدامات اولیه به منظور دفع سم و حفاظت شخصی مدنظر است، به عنوان مثال اگر در محیط آلوده قرار دارند، شخص را از محیط آلوده دور و راه تنفس را برای او آزاد نمایند، اگر گردی روی لباس، پوست یا چشمم نشسته است، ابتدا به صورت خشک آن ها را جدا و سپس با آب جاری رقیق نمایند.

دکتر حسینی شیرازی در مورد نحوه برخورد با انواع مسمومیت های دارویی و شیمیایی، گفت: به عنوان مثال اگر فردی اقدام به خودکشی نموده یا سالمندی دچار اوررز دارویی شده است، علاوه بر راه های ارتباطی مذکور، شماره تماس هایی که مربوط به اطلاعات دارویی (مثل 1490) است می تواند یاری نماینده باشد.

وی اضافه نمود: شناسایی تغییرات شخص و شرح آن به فرد حامی در زمان مواجهه با مورد مسمومیت نیز می تواند بسیار یاری نماینده باشد. بی حال شدن، تغییر رنگ پوست، خشک یا مرطوب شدن پوست، افزایش تعریق، آبریزش از دهان و بینی، اشک ریزش، صحبت کردن با حالتی تحریکی یا از دست دادن واکنش ها و ناتوانی در برقراری ارتباط با محیط و افراد بعضی از این نشانه هاست و به حامی برای درمان مناسب یاری می نماید.

وی یکی از اساسی ترین نکات در شناسایی مسمومیت ها و یاری به مسموم را اخلاق دانست و توضیح داد: با آبروی افراد بازی نکنید. بعضی اوقات کسانی که قصد یاری دارند، نکات را می دانند و به نشانه ها توجه دارند، بر مبنای همین نکات هم زندگی و جسم فرد را نجات می دهند ولی با بعضی از رفتارهای نادرست روی روح و روان فرد تاثیر منفی می گذارند. گزارش دهی و اقدامات نا به جا و غیراصولی می تواند بسیار مخرب باشد. این موضوع یک فرهنگ است که باید در مردم نهادینه گردد.

با مسمومیت های دوران کرونا چه کنیم؟

این فوق تخصص سم شناسی با اشاره به خطرات ناشی از استفاده از مواد ضدعفونی نماینده برپایه الکل برای مقابله با ویروس کرونا، گفت: امروزه استفاده از مواد ضدعفونی نماینده، امری لاجرم است، مردم باید در این روزها ارتباطات درستی داشته باشند تا اطلاعات موثق را دریافت نمایند. بسیاری از بسترهای اطلاع رسانی همچون فضای مجازی مملو از اطلاعات نادرست است. افراد باید به حرف های ویروس شناسان، محققین و متخصصان توجه نمایند.

دکتر حسینی شیرازی مطرح نمود: در طب کهن ما ویروس و میکروب به عنوان سم شناخته می شد و همچنان این فرهنگ وجود دارد. کشورهایی با پایبندی به دو مولفه قانون و اخلاق اجتماعی توانستند این سم، یعنی ویروس کرونا را کنترل نمایند، با این دو مولفه می توان سموم را در زمان اپیدمی کنترل کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان اینکه همکاری اجتماعی، رعایت اصول و ضوابط و به کارگیری مناسب وسایل حفاظتی در کنترل بیماری موثر است و رعایت نکردن آنها موجب تشدید بیماری می گردد، اضافه نمود: ناهنجاری هایی که در ابتدای اپیدمی مشاهده شد ناشی از باورهای نادرست اجتماعی و فرهنگ غلط اطلاع یابی از غیرعالمان بود که منجر به بروز بعضی مسمومیت ها شد.

وی در ادامه توضیح داد: یکی از موارد، مصرف الکل بود. طریقه استفاده صحیح از این ماده یا حتی وایتکس می تواند در از بین بردن ویروس بسیار موثر باشد، اما خوردن الکل هیچ اندیکاسیونی ندارد و حتی ممکن است منجر به ایجاد مسمومیت گردد. حتی قرقره کردن آن هم از قرقره کردن آب بی تاثیرتر است.

دکتر حسینی شیرازی اظهار کرد: مصرف سطحی الکل خوب است ولی باید مراقب باشید استنشاق نا به جا صورت نگیرد و بیش از حد هم مصرف نگردد، زیرا الکل پوست را خشک می نماید و در این شرایط نمی توان زیاد از مرطوب نماینده ها به علت ماهیت ویروس استفاده کرد. مصرف متعادل الکل برای ضدعفونی کردن اجناس خریداری شده در منزل و محیط اطراف شخص آلوده در صورت وجود جریان هوا، گندزدایی سطوح مسئله ای ندارد. الکل بین 15 تا 50 ثانیه زمان برای از بین بردن ویروس احتیاج دارد.

رییس مرکز تحقیقات علوم دارویی دانشگاه، بهترین ماده ضدعفونی نماینده برای مصرف شخصی را محلول آب و صابون دانست و اضافه نمود: شستن مداوم دست ها با فاصله یک تا دو ساعت بسیار توصیه می گردد. مسمومیت با آب و صابون، مسمومیت جدی نیست و در صورت خوردن صابون یا مایع دستشویی در مقدار کم، مشکل خاصی ایجاد نمی گردد.

وی ادامه داد: برای گندزدایی کاشی ها یا محل هایی که نمی توان از آب و صابون و کف استفاده کرد، می توان محلول آب و وایتکس را به نسبت 10 به یک، به صورت محدود یک یا دوبار در هفته به کار برد. مسمومیت با مواد هیپوکلریت مانند وایتکس جدی است و استنشاق آن می تواند مشکل قلبی، ریوی و خفگی و حتی مرگ ایجاد کند. اگر در میزان کم به صورت اتفاقی خورده شد، بهتر است با یک لیوان آب یا شیر آن را رقیق کنید تا مشکل رفع گردد و در صورت مشاهده علائم با اورژانس تماس بگیرید.

وی در انتها با بیان اینکه در مکان های پرخطرتر مثل بیمارستان ها، این نسبت باید شش به یک یا پنج به یک باشد، اظهار کرد: اگر بیمار مبتلا به کرونا در منزل بود، در صورت وجود جریان هوا می توان با رعایت احتیاط، از نسبت شش به یک محلول آب و وایتکس استفاده کرد.

منبع: همگردی
انتشار: 14 آذر 1399 بروزرسانی: 14 آذر 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1581

به "نکات مهم مسمومیت های دوران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات مهم مسمومیت های دوران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید