هرگز هنگام ورزش از ماسک استفاده نکنید!

به گزارش تور چین ارزان، باشگاه خبرنگاران/ به دنبال شیوع ویروس کرونا در جهان و ابتلای میلیون ها نفر به این ویروس و جان باختن شمار زیادی از مردم جهان، سازمان جهانی بهداشت تا زمان کشف واکسن ضد کرونا توصیه هایی برای پیشگیری از ابتلا به کووید 19 ارائه داده و همه مردم جهان را ملزم به رعایت آن ها نموده است.

هرگز هنگام ورزش از ماسک استفاده نکنید!

یکی از تاکیدات WHO در این زمینه استفاده از ماسک بوده است که نقش بسیار کلیدی در این باره دارد، این امر سبب شده تا بسیاری از افراد در بیشتر مکان های عمومی از ماسک استفاده نمایند. یکی از این موارد سالن های ورزشی است، جایی که افراد در آن ها مشغول انجام فعالیت های سنگین هوازی و بدن سازی هستند.

با وجود تاثیرات بسیار استفاده از ماسک به خصوص در مکان های شلوغ در پیشگیری از ابتلا به کروناویروس جدید، به تازگی متخصصان درباره خطر استفاده از ماسک هنگام ورزش های سنگین هشدار داده اند. این مساله پس از آنکه دو نوجوان هنگام انجام ورزش اجباری مدرسه با ماسک جان خود را از دست دادند، بیشتر قوت گرفت.

یکی از محققان دانشگاه هرتفورد شایر در تازه ترین تحقیقات خود مدعی شد استفاده از ماسک هنگام ورزش می تواند احتمال مرگ را در افراد افزایش دهد. بر اساس اظهارات این محقق هنگامی که ورزش سنگین می کنیم، ماهیچه های ما اسید لاکتیک فراوری می نمایند که این باعث احساس سوزش شده و سپس به دی اکسید کربن تبدیل و بازدم می گردد؛ اما اگر دی اکسید کربن توسط ماسک به دام بیفتد چه اتفاقی می افتد؟ با حرکت از ورزش متوسط تا سنگین ممکن است در تنفس دوباره، دی اکسید کربن وارد بدن گردد که این امر می تواند باعث کاهش عملکرد شناختی و تنفس گردد.

به گفته او همچنین ممکن است در هوای بازیافت شده اکسیژن کمتری وجود داشته باشد یعنی مشابه حالتی که در ارتفاعات تجربه می کنیم؛ بنابراین مهم است که درک بیشتری از محدودیت های ورزش سنگین با ماسک صورت داشته باشیم.

برای دستیابی به نتیجه دقیق تر یکی از متخصصان اقدام به ورزش با تردمیل در دو حالت با ماسک و بدون ماسک کرد. در جریان این آزمایش او دریافت در شرایطی که با ماسک ورزش نموده 17 درصد با کاهش اکسیژن روبرو بوده است. هر چه با ورزش طولانی تر یا سخت تر غلظت اکسیژن بیشتر کاهش یابد، تأثیر آن بر پاسخ های فیزیولوژیکی بیشتر شده و باعث ایجاد علائم بیماری مانند سرگیجه یا سردرد می گردد.

با توجه به یافته های فوق و نیز بازگشایی سالن های ورزشی، اهتمام به این امر که استفاده از ماسک می تواند جان ورزشکاران را به خطر اندازد، اهمیت بیشتری می یابد.

منبع: همگردی
انتشار: 10 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1385

به "هرگز هنگام ورزش از ماسک استفاده نکنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرگز هنگام ورزش از ماسک استفاده نکنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید