وعده ای دیگر برای بیمه راهنماها

به گزارش تور چین ارزان، بیش از 14 هزار راهنمای گردشگری در کشور وجود دارند که معاون گردشگری خبر داده طبق مصوبه مجلس، به زودی دوهزار نفر از آن ها بیمه می شوند.

وعده ای دیگر برای بیمه راهنماها

ایسنا: پس از یک دهه پیگیری، سرانجام مجلس شورای اسلامی اواخر سال 98 به بیمه راهنمایان گردشگری رأی مثبت داد، هرچند فقط با پرداخت حق بیمه کارفرمایی دوهزار نفر از آن ها موافقت کرد. درحالی که طبق آمار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تعداد راهنمایان گردشگری از 14 هزار نفر فراتر رفته است.

قرار بود اعتبار مورد نیاز بیمه دوهزار راهنما از بند 26 تبصره 14، به عبارتی از محل هدفمندی یارانه ها تامین شود که بنا به گفته معاون اداره کل نظارت و ارزیابی خدمات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، به دلیل تعیین نبودن سهم دولت از حق بیمه راهنمایان در قانون بودجه، اجرای آن در سال 99 با مانع سازمان برنامه و بودجه روبرو شد. در نهایت موافقت شد دولت 20 درصد از سهم بیمه دوهزار راهنمای گردشگری را بپردازد. با این وجود اجرای بیمه این دوهزار نفر هم در سال گذشته به نتیجه نرسید و پیگیری آن تا سال 1400 طول کشید.

اینک ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خبر داده که اعتبار مورد نیاز بیمه دوهزار راهنمای گردشگری به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز شده و در هفته های آینده، اسامی آن دوهزار نفر واجد شرایط نیز در اختیار سازمان متبوع قرار می گیرد.

معاون گردشگری در صفحه خود نوشته است: بیمه راهنمایان گردشگری از دغدغه های اساسی این بخش در سالیان گذشته بوده که خوشبختانه با تلاش های به عمل آمده، راهنمایان گردشگری مشمول بیمه کارفرمایان شده اند و از سه ماهه آخر سال گذشته وجه مصوب برای پرداخت 20 درصد حق بیمه کارفرمایی حدود دوهزار نفر از راهنمایان فعال کشور به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز شده است. فهرست واجدین شرایط با همکاری کانون سراسری انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری و جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی و بر مبنای یک سری شاخص های مورد توافق، تهیه شده که ظرف هفته آینده در اختیار سازمان تامین اجتماعی قرار می گیرد.

او یادآور شده است: آن دوهزار راهنمای گردشگری فقط هفت درصد از حق بیمه را پرداخت می کنند.

طبق شاخص هایی که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای بیمه شدن راهنمایان تعیین کرده راهنمایانی با سه سال سابقه فعالیت مستمر و فعال، بدون سابقه بیمه اجباری، با حداقل 25 سال و حداکثر 50 سال سن، در اولویت بیمه قرار دارند. علاوه بر این راهنمایان بین المللی یعنی ورودی کارها و بعد از آن ها راهنمایان داخلی، در اولویت انتخاب برای بیمه قرار دارند. همچنین کارت راهنمای گردشگری در سه سال اخیر (99-1397) باید تمدید شده و دارای اعتبار باشد. راهنمایان گردشگری ساکن در استان های محروم برای بیمه اجتماعی در اولویت قرار دارند.

اسماعیل برات - معاون اداره کل نظارت و ارزیابی خدمات وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی - گفته است: این شاخص ها در جلسه ای با کنندگان کانون انجمن های صنفی راهنمایان سراسر کشور و جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی و دستگاه های ذی ربط پیشنهاد شد که تک تک آن ها به بحث گذاشته شده و به جمع بندی رسیده است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 30 خرداد 1400 بروزرسانی: 30 خرداد 1400 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1949

به "وعده ای دیگر برای بیمه راهنماها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وعده ای دیگر برای بیمه راهنماها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید