تور روسیه: چرا از فرصت های تجاری روسیه استفاده نکردیم؟

به گزارش تور چین ارزان، خبرگزاری خبرنگاران-عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه به تشریح چالش های تجاری و عدم دستیابی به فرصت های طلایی روسیه پرداخت و گفت: دسترسی به بازار و لجستیک تجاری دو مشکل اساسی ما در تجارت با روسیه است.

تور روسیه: چرا از فرصت های تجاری روسیه استفاده نکردیم؟

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی روسیه گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش خبرنگاران، سید جلیل جلالی فر در گفت وگو با خبرنگار ایبِنا، با بیان اینکه واردات سالانه روسیه به طور میانه 240 میلیارد دلار است، به عدم دستیابی ایران به فرصت های این کشور اشاره نمود و اضافه کرد: دلایل مختلفی در این موضوع دخیل است که تماما در داخل باید پیگیری گردد چرا که روسیه هیچ ممنوعیتی در تجارت خود ندارد.

وی ادامه داد: برای اینکه دسترسی به بازار قوی و بزرگ روسیه را داشته باشیم ، باید به عواملی که در همه جهان در قالب قانون یکسان است بپردازیم؛ به عنوان نمونه در مورد لجستیک تجاری باید آنالیز کنیم که در این حوزه درک و سواد و دانش ما چقدر است؟ به معنای اینکه در راستا توسعه روابط با روسیه چه وضعیتی در بخش لجستیک تجاری داریم. یا در مورد تسهیل تجاری، باید آسیب شناسی کنیم که نهادهای سیاستگذار ما تا چه مقدار به موضوع تسهیل تجارت می اندیشند و در زمان تدوین مقررات و آیین نامه و بخشنامه آیا قاعده تسهیل تجارت را مد نظر قرار می دهند یا فقط اهداف سازمانی خاص خود را بدون در نظر گرفتن موانع پیش روی تجارت دنبال می نمایند؟ دولت ها نباید برای به دست آوردن یک شاخص و آمار مد نظر خود ، یک اصل و قاعده(تجارت) را فدا نمایند.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه توضیح داد: آیا نگاه ما به دسترسی بازار به روز است؟ آیا از علم و فناوری استفاده می کنیم تا بتوانیم قواعدی مانند سهم و شرایط و تمرکز بازار که در بخش دسترسی بازار است را آنالیز کنیم؟

جلالی فر با اشاره به اهمیت پشتیبانی و سیاست های تشویقی دولت از صادرنمایندگان، اظهار کرد: برای داشتن تجارت پیروز ابتدا باید از لجستیک تجاری شروع کنیم. سپس کارهای موازی شکل می گیرد که در این مرحله به مرور فقدان امکانات شناسایی می گردد و باید آن ها را تامین کنیم. به مجموعه این عوامل زنجیره تامین می گویند و اگر قرار باشد اقتصاد پایدار داشته باشیم و استراتژی توسعه همگرایی مالی با کشورهای همسایه را که دولت سیزدهم به خوبی و حکیمانه انتخاب کرد پیش ببریم، باید این اصول را رعایت کنیم.

وی اضافه کرد: دولت باید به عنوان ناظر بر عملکرد و رفتار سازمان های ذی ربط در این بخش آنها را به گونه ای راهنمایی کند که مشخص گردد از چه نقطه ای باید شروع کنیم و به چه نقطه ای برسیم؟ در گذشته قصورهایی در این راستا داشتیم که منجر به این شد که در حال حاضر از بازار 240 میلیارد دلار واردات کشور روسیه سهم بسیار ناچیزی داریم.

خلاء رایزن بازرگانی

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه با تاکید براینکه باید استراتژی درستی داشته باشیم، اظهار کرد: بیشترین ضعف ما در دسترسی بازار و لجستیک تجاری است.

به گفته جلالی فر، ما در بخش دسترسی بازار که شامل جمع آوری اطلاعات تجاری در مورد فرصت های بازار روسیه و رفتار رقبا و تقاضای مشتریان است ضعف بزرگی داریم. به عنوان نمونه تا به امروز فاقد رایزنان بازرگانی قدرتمند و آگاه و مشرف به بازار بودیم که البته مشکل اصلی این است که این فرد باید از بدنه دولت انتخاب گردد که اشتباه است.

وی با بیان اینکه هیچ کشوری در روسیه رایزن بازرگانی دولتی ندارد، توضیح داد: رایزن های مالی که عمدتا دیپلمات هستند و زیرمجموعه معاونت مالی وزارت امور خارجه هستند باید دولتی باشند اما رایزن بازرگانی که باید کانال های ارتباطی با بخش خصوصی هر کشوری داشته باشد باید از بخش خصوصی باشد.

داشتن مرکز تجاری در روسیه یکی از مسائل مهمی است که به اعتقاد عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه جزو الزامات است و باید در این مرکز بخشی از کارمندان بومی با تخصص های مختلف نیز حضور داشته باشند. به گفته جلالی فر این موضوع باید به توافق کمیسیون مشترک دو طرف برسد که به طور کلی متولی تمام این موارد سازمان توسعه تجارت و بعلاوه اتاق بازرگانی ایران است اما متاسفانه اتاق بازرگانی ایران تا به امروز اقدام تاثیرگذاری در حوزه توسعه صادرات به روسیه نداشته است.

فرماندهی صادرات ایجاد کنیم

وی با تاکید بر لزوم سیاست تشویقی از سوی دولت گفت: برترین تشویق برای صادرنماینده این است که دولت مانع تراشی نکند. البته مسائل مربوط به سامانه نیما نیز ضربه به صادرات کشور است چرا که 25درصد توان رقابتی صادرنمایندگان را کاهش می دهد. دولت باید اختیار عمل میر بیزنس بانک را بیشتر کند که می تواند تنها بانک حامی صادرات در روسیه باشد. این بانک باید تقویت گردد که بستگی به توسعه تجارت ایران و روسیه نیز دارد.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه با تاکید براینکه باید مرکز فرماندهی صادرات ایجاد گردد، اظهار کرد: طبیعتا سازمان توسعه تجارت با مدیریت دکتر پیمان پاک که دانش زنجیره تامین را دارد می تواند این امر را به خوبی محقق کند.

جلالی فر به مورد دیگری که در تجارت ایران و روسیه مغفول مانده است اشاره نمود و گفت: سازمان های ناظر مانند دامپزشکی و قرنطینه استاندارد و غذا و دارو که سازمان های مهم در امر صادرات هستند، ارتباطی که با هم باید داشته را ندارند. در واقع نه تنها همگرایی بین سازمانی ندارند بلکه ارتباطات نزدیکی هم با سزامان های همتای خود در کشورهای هدف ندارند؛ اگر اینطور بود شاهد برگشت فلفل دلمه ای صادراتی به روسیه نبودیم، در حالی که اگر این کار به راحتی با مدیریت دوساعته در یک جلسه برنامه ریزی می شد شاهد چنین اتفاقی نبودیم. سازمان ترویج کشاورزی باید اقدامات لازم را انجام می داد اما عملکرد این سازمان تا به امروز خروجی مناسبی نداشته است. این سازمان باید ملاحظات هر کشوری را در هر حوزه ای از محصولات کشاورزی و مواد غذایی را بگیرد و به سازمان ذی ربط ابلاغ کند تا به اطلاع تولیدنمایندگان و صادرنمایندگان برسد.

به گفته وی، دلایل اینکه نتوانستیم از فرصت های بازار روسیه استفاده کنیم را باید در سومدیریت های داخلی دنبال کرد چرا که در روسیه هیچ ممنوعیتی برای تجارت وجود ندارد. بنابراین ضروری است که مراکز تجاری در روسیه ایجاد کنیم و بعلاوه امکانات لجستیکی و نگهداری کالا ایجاد گردد. در حال حاضر کالای ما که به روسیه می رسد، برای شرکت های روسی یا آذربایجانی درآمدزایی می گردد چرا که در انبارهای این دو کشور نگهداری خواهد شد و چون هزینه ها هم گران است مجبور می شویم کالا را زیر قیمت بفروشیم. در نتیجه باید امکانات زیرساختی در خاک روسیه داشته باشیم تا محصولات در سردخانه ایرانی نگهداری گردد که در این صورت خریدار اصلی نیز با اعتماد قرارداد منعقد می نماید.

لزوم انعقاد پیمان های پولی

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه بعلاوه با اشاره به انعقاد پیمان های دوجانبه و چندجانبه پولی میان ایران و روسیه گفت: چنین پیمان هایی راهبردهای کلان را مشخص می نماید و می تواند در تسهیل تجارت ایران و روسیه و برقراری تجارت آزاد بین دو کشور تاثیرگذار باشد اما ابتدا باید مسائلی را در داخل حل کنیم.

جلالی فر ادامه داد: 80 درصد صادرات ما به روسیه محصولات غذایی و کشاورزی است در حالی که واردات این گروه کالایی در روسیه فقط 25 میلیارد دلار است و مابقی 240 میلیارد دلار بخش های مختلف و متعدد بسیاری است که ایران نیز در آنها ظرفیت دارد اما مغفول مانده است چرا که مشکل مدیریت بهره وری و کارآمدی داریم.

وی گفت: اگر دولت سیزدهم می خواهد همگرایی مالی داشته باشد و از فضای واردات 1200 میلیارد دلار کشورهای همسایه سهم قابل توجهی را برای اقتصاد کشور ثبت کند، اصلاحات را باید از داخل کشور شروع کند و به عبارت دیگر خودسازی مالی را از خودمان شروع کنیم. باید واگرایی سازمانی و مدیریتی در حوزه صادرات را در داخل کشور به همگرایی تبدیل کنیم تا همگرایی مالی با کشورهای همسایه تحقق یابد چرا که ایران موقعیت ژئوپلیتیکی بسیار خوبی دارد که متاسفانه استفاده درستی از آنها نمی گردد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 24 اسفند 1400 بروزرسانی: 24 اسفند 1400 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 2275

به "تور روسیه: چرا از فرصت های تجاری روسیه استفاده نکردیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور روسیه: چرا از فرصت های تجاری روسیه استفاده نکردیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید