کاوازاکی کیست؟ کاوازاکی چیست؟

به گزارش تور چین ارزان، با اینکه چند دهه است بیماری کاوازاکی شناخته و توصیف شده، اما علت آن هنوز نامعلوم است و تشخیص آن کاملا بالینی است و آزمایش تشخیصی ندارد. تاخیر در تشخیص و درمان این بیماری به قیمت جان کودک تمام می گردد.

کاوازاکی کیست؟ کاوازاکی چیست؟

یک بیماری نادر بچه ها که بسیاری از پزشکانی که در زمینه بیماری های بچه ها کار نمی نمایند شاید تا پایان دوران کار حرفه ایشان حتی یک مورد آن را نبینند، ناگهان در دوران کرونا محل توجه عموم نهاده شد. اما کاوازاکی چه بیماری ای است و چرا نامش این روز ها مطرح شده است.

کاوازاکی بیماری نادر بچه ها زیر پنج سال است که اولین مورد آن را تومیساکو کاوازاکی پزشک متخصص بچه ها در بیمارستان صلیب سرخ توکیو در سال 1961 مشاهده کرد. دکتر کاوازاکی چهل سال در بخش بچه ها این بیمارستان کار کرد، او کوچکترین فرزند از هفت فرزند خانواده و متولد توکیو بود.

از کودکی به گیاهان و میوه ها علاقمند بود و می خواست درباره جهش ژنتیکی مطالعه کند. مادرش، اما می خواست او پزشک گردد.

دکتر کاوازاکی در هیچ کتاب پزشکی توضیحی برای بیمار چهار ساله ای که دیده بود نیافت. سال بعد یک مورد دیگر دید و بعد موارد دیگر. او با پنجاه مقاله تحقیقی در سال 1967 این بیماری را تعریف و ومعرفی کرد. ابتدا در ژاپن و چند سال بعد در تمام جهان این بیماری به رسمیت شناخته و وارد کتاب های مرجع پزشکی شد.

دکتر کاوازاکی اکنون 95 سال دارد و سال ها رئیس کمیته تحقیقات بیماری کاوازاکی در ژاپن بود و جوایز متعدد و همچنین عالی ترین نشان ملی را از امپراتور ژاپن دریافت نموده است.

دکتر کاوازاکی

با اینکه چند دهه است بیماری کاوازاکی شناخته و توصیف شده، اما علت آن هنوز نامعلوم است و تشخیص آن کاملا بالینی است و آزمایش تشخیصی ندارد. تاخیر در تشخیص و درمان این بیماری به قیمت جان کودک تمام می گردد.

کاوازاکی علائمی شبیه بیماری های ویروسی یا میکروبی دارد، اما تا به امروز برای آن عامل بیماری زا یافت نشده و مسری هم نیست. یک احتمال دیگر این است که شاید بیماری زمینه ژنتیکی داشته باشد. با اینکه بیماری در تمام جهان دیده شده، بیشتر در شمال شرقی آسیا، ژاپن، کره، چین و تایوان دیده می گردد.

کارین کودک کانادایی از کاوازاکی جان به در برد، اما به قلبش آسیب خورد و احتیاج به جراحی پیدا کرد

بیماری کاوازاکی بیماری سه مرحله دارد:

مرحله اول یا حاد (هفته اول و دوم)

علائم ناگهانی ظاهر می شوند و ممکن است شدید باشند. کودک بسیار بی قرار و تحریک پذیر می گردد و درد دارد.

تب شایعترین علامت است که در ابتدای بیماری ظاهر می گردد و به تب بر و آنتی بیوتیک جواب نمی دهد. تب ممکن است تا چهل درجه بالا برود، معمولا تب پنج روز طول می کشد، اما بدون درمان تا یازده روز هم ممکن است ادامه داشته باشد.

بثورات پوستی که شکل آن ها از کودکی به کودک دیگر فرق می نماید.

پوست انگشتان دست و پا سفت و قرمز می شوند، دست و پا ممکن است ورم نمایند و دردناک شوند بنابراین کودک از راه رفتن و فعالیت خودداری می نماید.

چشم ها قرمز و متورم می شوند (التهاب قرنیه) که معمولا دردناک نیست.

لب ها خشک، سرخ، ترک خورده یا متورم شده، ممکن است پوستش وربیاید و خونریزی کند. زبان متورم و سرخ می گردد که به آن زبان توت فرنگی می گویند. غدد لنفاوی گردن متورم می شوند.

مرحله دوم یا تحت حاد (هفته دوم تا چهارم)

شدت علائم در این مرحله کمتر است. تب معمولا فروکش می نماید، اما کودک همچنان بی قرار است و درد زیادی دارد.

در این مرحله این علائم ممکن است ظاهر شوند:

دل درد

سردرد

استفراغ

اسهال

ادرار چرکی

گیجی و خواب آلودگی و بی حالی شدید

زردی

درد و تورم مفاصل

ور آمدن پوست انگشتان دست و پا و کف دست و پا

مرحله سوم یا نقاهت

کودک رو به بهبودی می رود و در نهایت تمام علائم بیماری باید رفع شوند. البته کودک هنوز قوای خود را باز نیافته و کم انرژی است و زود خسته می گردد.

یکی از مهمترین عوارض کاوازاکی بیماری رگ های خون رسان به خود قلب (کرونری) است که در صورت عدم درمان به قلب کودک آسیب می زند. کاوازاکی در اصل التهاب رگ ها است که باعث تنگ شدن رگ ها و کاهش خون رسانی به اعضای حیاتی می گردد.

تشحیص بیماری معمولا بر اساس وجود تب به علاوه چهار علامت اصلی است:

سرخی و التهاب چشم ها

علائم زبان و گلو

علائم دست و پا

بثورات پوستی

تورم غدد لنفاوی گردن

درمان

اساس درمان تجویز ایمونوگلبولین است برای تقویت سیسنم ایمنی و استروئید یا کورتون است برای سرکوب واکنش التهابی شدید سیستم ایمنی که خطرناک است. آسپیرین در دوز کم هم ممکن است تجویز گردد و درمان های دیگر بر اساس احتیاج کودک.

اما چرا اکنون نام این بیماری مطرح شده؟

علائم بیماری شبیه بیماری های عفونی است بنابراین در دوران همه گیری بیماری کم شناخته شده ای مثل کرونای 2019 این شک را ایجاد می نماید که آیا موارد کاوازاکی که اخیرا تشخیص داده شده به کرونا ربط دارد یا نه. در بریتانیا بعضی از موارد کاوازاکی که این روز ها گزارش شده مبتلا به کرونا نبوده اند.

دیگر اینکه بیشتر موارد مرگ بر اثر کرونا و آنفلوآنزا، به علت واکنش شدید التهابی سیستم ایمنی است که به آن طوفان سایتوکین می گویند نه به خاطر خود ویروس؛ بنابراین این شک ایجاد می گردد آیا این بیماری کاوازاکی است یا طوفان سایتوکین ناشی از کرونا.

پاسخ این سوال احتمالا در آینده روشن می گردد که آیا کرونا و کاوازاکی با هم ربط دارند یا شباهت پاتوفیزیولوژی و علائم و ناشناخته بودن کرونا باعث ظن به چنین ارتباطی می گردد.

منبع: فرادید
انتشار: 1 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1297

به "کاوازاکی کیست؟ کاوازاکی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاوازاکی کیست؟ کاوازاکی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید