گنبد برج قابوس بازسازی می گردد

به گزارش تور چین ارزان، با آنالیز پروپوزال طرح بازسازی گنبد برج قابوس در جلسه هیئت راهبردی، بازسازی گنبد این اثر جهانی در دستور کار نهاده شد.

گنبد برج قابوس بازسازی می گردد

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش خبرنگاران به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، فرهاد عزیزی مدیر کل دفتر امور پایگاه های جهانی با اعلام این خبر گفت: بازسازی این گنبد در جلسه راهبردی پایگاه میراث جهانی گنبد قابوس با آنالیز پروپوزال طرح بازسازی با حضور مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گلستان، پیشکسوتان و صاحب نظران حوزه بازسازی بناهای تاریخی و اعضا هیات راهبردی پایگاه که به دلیل محدودیت های کرونا به صورت ویدئوکنفرانس برگزار گردید به تصویب رسید.

عزیزی استمرار پایش و نظارت های دوره ای، استفاده از دانش روز و انجام مطالعات جامع پیرامون مصالح بکار رفته همچون آجر، ملاط و... تشکیل گروه نظارت جهت راهبری فنی و علمی این پروژه ظرف مدت یک هفته و انجام فعالیت ها و عملیات اجرایی به صورت امانی را از جمله مصوبات این جلسه مطرح کرد.

به گفته او در این نشست چهار ساعتی مباحث فنی و کارشناسی از سوی مدیر پایگاه و مشاور پیشنهادی به اعضای حاضر در جلسه ارائه شد.

در ادامه محمدحسن محبعلی از صاحب نظران و پیشکسوتان حوزه بازسازی با اشاره به اینکه بنای ارزشمند میراث جهانی گنبد قابوس از نظر سازه ای در طول سال های اخیر مسئله نگران کننده ای نداشته است رطوبت در دیوارها و گنبد را از عوامل آسیب رسان به بنا مطرح کرد و بر پایش و نظارت مستمر دوره ای این بنا تاکید نمود.

حسین رایتی مقدم از دیگر صاحب نظران و عضو هیات راهبردی با تایید نظرات ارائه شده بر مطالعات و اجرای طرح به صورت توأمان تاکید نمود.

عبدالمجید نورتقانی سرپرست پایگاه میراث جهانی گنبد قابوس با اشاره به فعالیت های انجام شده بوته زدایی در گنبد، اجرای کف پوش چوبی در بنا، اصلاح کانال برطرف رطوبت، سامان دهی منظر عرصه بنا، ساماندهی و تعریف جهت گردشگری در پایین تپه، راه اندازی سیستم الکترونیکی راهنمای مسافران، اجرای رینگ در اطراف بنا، ایجاد دفتر فنی و انعقاد چهار قرارداد پژوهشی با دانشگاه های شهید بهشتی، گلستان، دانشگاه فردوسی و پژوهشگاه علمی صنعتی با موضوعات فن شناسی بنا، تهیه نقشه آثار تاریخی موجود در 15 کیلومتری بنا به منظور تهیه نقشه گردشگری، گونه شناسی گلسنگ ها و گلسنگ زدایی و آنالیز راهکارهای نوین در مورد فرسایش های زیستی را از جمله اقدامات انجام شده در این بنای جهانی اعلام نمود.

برج قابوس به عنوان بلندترین برج آجری جهان و یکی از ارزشمندترین آثار معماری دوره اسلامی استان گلستان در سال 1310 با شماره 86 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و در سی وششمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در سال 1391 در فهرست آثار میراث جهانی نهاده شد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 18 تیر 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1283

به "گنبد برج قابوس بازسازی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گنبد برج قابوس بازسازی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید