امکان به صفر رساندن صادرات نفت ایران وجود ندارد، قطع صادرات نفت ایران دغدغه اروپا نیست

به گزارش تور چین ارزان، یک کارشناس مسائل بین الملل اظهار کرد: منطقا این امکان وجود ندارد که صادرات نفت ایران در عرصه جهانی به صفر برسد.

امکان به صفر رساندن صادرات نفت ایران وجود ندارد، قطع صادرات نفت ایران دغدغه اروپا نیست

امیر علی ابوالفتح در گفت وگو با تور چین ارزان در مورد اقدام آمریکایی ها در عدم تمدید معافیت های تحریمی نفت ایران و تاکید آنها مبنی بر اینکه تلاش خواهند کرد صادرات نفت ایران را به صفر برسانند، اظهار کرد: منطقاً به صفر رساندن ارائه یک کالا به بازار توسط فروشنده ای که سهم بزرگی در بازار دارد، سال ها در بازار حضور داشته است و توان بالا و پایین بردن قیمت ها را دارد، امکان پذیر نیست. بنابراین در برابر ایران راه هایی وجود دارد که با دور زدن تحریم ها نفت خود را بفروشد. بنابراین به صورت منطقی آمریکایی ها نمی توانند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند.

این کارشناس مسائل بین الملل در مورد سکوت اروپایی ها در رابطه با تصمیم اخیر آمریکا نیز گفت: بر اساس اخبار منتشر شده خرید نفت دو کشور ایتالیا و یونان از ایران به صفر رسیده و ایران مدتی است که به اروپا نفتی صادر نمی کند. بنابراین قطع صادرات نفت ایران دغدغه ای برای اروپایی ها نیست، بلکه این موضوع بیشتر دغدغه ای برای خریداران نفت ایران است. طبیعی است که در برابر این تصمیم آمریکایی ها، اروپایی ها سکوت کرده و کشورهایی که خریدار نفت ایران هستند به مانند چین، کره جنوبی، ترکیه نسبت به این موضوع گله کنند.

ابوالفتح با بیان اینکه با توجه به این توضیحات، نمی توان از اروپایی ها گله داشت که چرا در برابر این اقدام اخیر آمریکا سکوت کرده اند، اضافه کرد: البته گلایه ها از اروپاییان در مورد اینستکس و عدم اجرای تعهداتشان به بر جام همچنان باقی است.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود در مورد اظهارات مایک پمپئو، مبنی بر اینکه آمریکا کمپین بزرگی در عرصه جهانی علیه ایران ایجاد کرده است، خاطر نشان کرد: این کمپین که آمریکایی ها مدعی ایجاد آن بودند بی تأثیر نبوده است و تا حدودی مؤثر واقع شده، چنان که ما در حال حاضر می بینیم که میزان صادرات نفت ایران کاهش یافته است و از ماه می که معافیت های نفتی تمدید نمی شود، این رقم کاهش بیشتری پیدا می کند.

وی در ادامه اظهاراتش، توضیح داد: در حقیقت آمریکایی ها کمپین مورد اشاره را بر اساس ارعاب و ترس ایجاد کرده اند. این کمپین متأثر از اجماع جهانی نیست. تحریم های دوره قبل از بر جام مبتنی بر اجماع جهانی بود، ولی تحریم های در حال حاضر از چنین ویژگی هایی برخوردار نیست و اغلب شرکای آمریکا از ترس مجازات این کشور به صورت اجباری به این کمپین پیوسته اند و در چنین شرایطی که تحت اجبار هستند به مرور راه هایی را نیز برای فرار از این اجبار پیدا خواهند کرد. در دوره قبل چون تحریم ها بر اساس اجماع جهانی بود، تمام موانع و راهکارهای گریز از تحریم ها مسدود شده بود، ولی در مورد اخیر اگر چه ممکن است سیاست های اعلامی کشورها تحت فشار در راستای تبعیت از آمریکا باشد ولی این انتظار وجود دارد که آنها در خفا راه های خروج از این مشکل را ایجاد کنند.

ابوالفتح اضافه کرد: در این رابطه باید در نظر داشت که فشارهای وارد شده از سوی آمریکا به ایران فقط بر روی تهران تأثیرگذار نیست و دیگر کشورهایی که با ایران در تعامل هستند از این فشارها تأثیر می پذیرند و تلاش می کنند که به نحوی این فشارها را کم کنند.

این کارشناس مسائل بین الملل در پاسخ به این سوال که برخی از مقامات ایرانی از چندی پیش تهدید کرده بودند که ایران در صورتی که امکان صدور نفت نداشته باشد، اجازه نمی دهد از تنگه هرمز نفتی صادر شود و چقدر احتمال دارد که ایران اقدام به بستن تنگه هرمز کند و به طور کلی سناریوهای پیش روی ایران در رابطه با این تصمیم آمریکایی ها چیست؟ توضیح داد: منطق اقتضا می کند که ایران تمامی سناریوها را بررسی کند. البته باید این را گفت که برخی از اوقات صحبت هایی که انجام می شود بیشتر جنبه استعاره دارد. مثلاً اینکه گفته می شود جلوی صادرات نفت از تنگه هرمز را می بندیم لزوماً این به این معنا نیست که از ابزار فیزیکی جلوی انتقال گرفته شود. برخی از اوقات از شیوه های غیر فیزیکی و مدرن در این چارچوب استفاده می شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر نمی توان تحلیل کرد که ایران چه اقدامی در این راستا انجام می دهد، توضیح داد: باید منتظر ماند و دید آنچه که در این ارتباط از سوی مقامات ایرانی مطرح شده است، جنبه اجرایی پیدا می کند یا خیر.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 348

به "امکان به صفر رساندن صادرات نفت ایران وجود ندارد، قطع صادرات نفت ایران دغدغه اروپا نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان به صفر رساندن صادرات نفت ایران وجود ندارد، قطع صادرات نفت ایران دغدغه اروپا نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید