چین به آغوش انرژی روسیه می رود

به گزارش تور چین ارزان، اگر چه چین از تعرفه های پیشنهادی روی واردات نفت خام آمریکا پا پس کشیده است، اما این اقدام ضرورت متنوع کردن منابع تامین این کشور را بارز می نماید و اقداماتی که چین اکنون در پیش می گیرد این کشور را قادر خواهد ساخت در تعاملات آتی از نفت به عنوان کارت برنده خود استفاده کند.

چین به آغوش انرژی روسیه می رود

به گزارش خبرنگاران، پالایشگاه های نفت آسیایی با انتظار برای تگشتید جنگ تجاری میان آمریکا و چین، برای تامین نفت مورد احتیاج خود تعجیل نموده اند. هفته گذشته پالایشگاه چینی مستقل دانگ مینگ پتروکمیکال اظهار کرد خرید نفت از آمریکا را متوقف نموده و در بحبوحه تگشتید تنش های تجاری میان پکن و واشنگتن، به واردات نفت ایران روی آورده است. صادرات نفت آمریکا به چین در شروع ژوییه 400 هزار بشکه در روز بود اما پکن اخیرا تهدید کرد به تلافی دور جدید تعرفه های آمریکا روی 34 میلیارد دلار کالای چینی، روی واردات نفت آمریکا تعرفه 25 درصدی وضع خواهد نمود. بعلاوه وزیر خارجه ایران سوم اوت اظهار کرد چین برای نجات توافق هسته ای پس از خروج آمریکا از این توافق، نقش محوری دارد. امکان تغییر روند صادرات نفت به آسیا وجود دارد که در چنین شرایطی، چین عمده نفت ایران را که کشورهای دیگر به دلیل تهدید تحریم های آمریکا خریداری نخواهند کرد، وارد خواهد نمود.

چین، هند، ژاپن و کره جنوبی به اتفاق 65 درصد از 2.7 میلیون بشکه در روز صادرات نفت ایران در ماه مه را خریداری کردند. آمریکا از این کشورها و غول های نفتی بین المللی خواسته است خرید نفت ایران را تا نوامبر متوقف نمایند. با توجه به اختلافات تجاری جاری با آمریکا، چین تحریم های آمریکا را که روابط تجاری با ایران را ممنوع می نماید به چالش کشیده است. این امر عامل مشخص نماینده در کمک به تهران برای ایستادگی در برابر تحریم ها علیه صنعت انرژی خواهد بود.

با روی آوردن چین به نفت ایران، میزان بیشتری از نفت آمریکا به سوی واردنمایندگان بزرگ دیگر در منطقه مانند ژاپن و کره جنوبی سرازیر خواهد گشت. صنعت نفت در ژاپن هنوز به این مسئله علنا واکنش نشان نداده است. انجمن نفت ژاپن پیش از این هگشتار داده بود اگر دولت ژاپن نتواند برای تحریم های آمریکا معافیت بگیرد، پالایشگاه ها ناچار خواهند بود خرید نفت ایران را از اکتبر متوقف نمایند. سفارت کره جنوبی در ایران گزارش های رسانه ای مبنی بر اینکه این کشور خرید نفت ایران را تحت فشار آمریکا متوقف نموده است را تکذیب کرد. اینکه ژاپن و کره جنوبی نفت بیشتری از آمریکا خریداری خواهند کرد را باید دید.

چین ممکن است به سمت روسیه برود

تحریم های وضع گشته علیه روسیه از سوی غرب و همچنین تنش های تجاری میان چین و آمریکا ممکن است فضای بیشتری برای همکاری انرژی میان چین و روسیه فراهم کند. روابط تیره روسیه با غرب این کشور را وادار می نماید به دنبال شرکای تجاری و سرمایه گذاری جدید باگشت که ممکن است شامل چین و سایر کشورهای خاورمیانه باگشت. روسیه در حال حاضر بزرگترین صادرنماینده نفت به چین است و در سال 2017 به ارزش 23.7 میلیارد دلار نفت به چین صادر کرد. اکنون که پکن احتمالا واردات نفت آمریکا را کاهش می دهد، روسیه ممکن است نفت خام بیشتری به چین صادر کند.

چین در 19 ژوییه نخستین محموله LNG را از شرکت تولیدنماینده گاز طبیعی روسی نواتک از طریق مسیر دریای شمالی دریافت کرد. پروژه 27 میلیارد دلاری یامال بزرگترین پروژه LNG قطب شمال جهان و نخستین پروژه همکاری انرژی گسترده ای است که پس از ابتکار کمربند و جاده و در روسیه اجرا خواهد گشت.

اداره اطلاعات انرژی چین گفت شرکت ملی نفت چین از سال 2019 خرید حداقل سه میلیون تن LNG را از یامال شروع خواهد نمود بنابراین احتمال زیادی دارد که چین و روسیه همکاری خود در تجارت گاز طبیعی مایع را با وجود تحریم های آمریکا عمیق تر نمایند.

بعلاوه در شرایطی که فشار بالایی از سوی آمریکا برای منزوی کردن اقتصاد ایران وجود دارد، یک مقام دولتی روسیه اظهار کرد این کشور آماده است 50 میلیارد دلار در بخش نفت و گاز ایران سرمایه گذاری کند. الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه اظهار کرد مسکو علاقمند به گسترش برنامه نفت در برابر غذا است که به شرکت های ایرانی اجازه خواهد داد محصولات روسی را در قبال قراردادهای نفتی که به کشورهای دیگر فروخته می گردد، خریداری نمایند. این امر مدرکی روشنی از استراتژی روسیه برای استفاده از صنعت نفت و گاز به منظور گسترش نفوذ خود در خاورمیانه است. تحت وضعیت فعلی، حتی اگر چین به نحوی با آمریکا به توافق برسد که با کاهش واردات نفت از ایران، تعرفه های تجاری آمریکا را کاهش دهد، در کوتاه مدت چین احتمال روسیه را در تقابل با استراتژی نفتی آمریکا در کنار خود خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 شهریور 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 118

به "چین به آغوش انرژی روسیه می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین به آغوش انرژی روسیه می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید