جزئیات عرضه سهام شرکت های دولتی در بورس ، امکان مشارکت با کد بورسی و کد ملی

به گزارش تور چین ارزان، رئیس سازمان خصوصی سازی توضیحاتی در خصوص عرضه نخستین صندوق ETF تحت عنوان واسطه گری اقتصادی که شامل سه بانک و دو شرکت بیمه می گردد، ارائه کرد.

جزئیات عرضه سهام شرکت های دولتی در بورس ، امکان مشارکت با کد بورسی و کد ملی

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، علیرضا صالح در برنامه گفت وگوی ویژه خبری، با اشاره به عرضه سهام شرکت های دولتی در بورس، گفت: یک صندوق چهاردهم اردیبهشت عرضه می گردد و دو صندوق دیگر هم در آینده عرضه خواهند شد. در عرضه نخست به هر فرد 20 تا 30 درصد تخفیف داده می گردد اما این تخفیف برای همان فرد در صندوق های دیگر قابل استفاده نیست.

وی با تاکید بر این که دولت ابزاری برای افزایش قیمت سهام شرکت هایی که می خواهد عرضه کند ندارد، شرح داد: دولت عرضه نماینده است و اگر صف فروش را زیاد کند قیمت ها کاهش خواهد یافت. به عبارت دیگر خرید برای دولت ممنوع است پس به چه طریقی می تواند قیمت را بالا ببرد؟

  • جزئیات نخستین صندوق ETF

رئیس کل سازمان خصوصی سازی با اشاره به عرضه سهام صندوق واسطه گری اقتصادی به عنوان نخستین صندوق، گفت: دولت بهترین سهام ها را برای این صندوق در نظر گرفته است. این صندوق شامل سهام بانک های صادرات، تجارت، ملت و بیمه های البرز و امین است که در آنها سیت مدیریتی دیده شده است.

صالح با تاکید بر این که هدف دولت فقط تامین اقتصادی نیست، مطرح کرد: در این صندوق حدود 15 هزار میلیارد تومان تخفیف داده می گردد. برای این که عدالت اجتماعی هم رعایت گردد، شب عرضه آگهی ندادیم بلکه یک هفته پیش از پذیره نویسی شرایط را اعلام کردیم و از روز پذیره نویسی که چهاردهم اردیبهشت است تا 31 اردیبهشت به مردم زمان می دهیم.

  • امکان مشارکت با کد بورسی و کد ملی

وی در ادامه در خصوص نحوه پذیره نویسی ETFها شرح داد: افرادی که کد بورسی دارند می توانند به وسیله کارگزاری ها و بانک ها اقدام نمایند و افرادی که کد بورسی ندارند می توانند با حداقل اطلاعات شامل نام و نام خانوادگی، کد ملی، کد پستی و شماره موبایل به وسیله درگاه های حضوری و غیرحضوری همه بانک ها اقدام نمایند.

به گفته رئیس کل سازمان خصوصی سازی، واریز وجه می تواند به وسیله سرپرست خانوار برای همه اعضای خانواده انجام گردد اما اگر قرار باشد به هر فرد دو میلیون سهم داده گردد هر کد ملی به صورت مجزا می تواند این میزان سهم را بگیرد.

صالح در ادامه با بیان این که زمانی که صندوق سرمایه گذاری می خواهد در بورس تاسیس گردد، باید اساسنامه و امیدنامه آن در کدال منتشر گردد، اظهار کرد: در این راستا اساسنامه و امیدنامه صندوق واسطه گری اقتصادی در کدال منتشر شده است و روزی که سهام عرضه گردد هیچ کس نمی تواند اساسنامه را تغییر دهد.

  • مدیریت صندوق تا 1400 با دولت است

وی با تاکید بر این که قدرت مدیریت دولت بر صندوق حداکثر تا سرانجام سال 1400 است، اظهار کرد: از سال 1400 به بعد دولت حق مدیریت ندارد و یک دهم درصد سهامدارانی که سهم یک شرکت را خریده اند، جایگزین دولت می شوند.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی ادامه داد: در این راستا هدف این است که تا سال 1400 مجمع الکترونیکی یا رای گیری الکترونیکی را راه اندازی کنیم.

صالح به مردم توصیه کرد: اساسنامه و امیدنامه صندوق را بخوانند تا متوجه شوند مدیریت صندوق اکتیو نیست و مدیر نمی تواند سهام بانک را خرید و فروش کند. فقط سود سهام را پرداخت و بازارگردانی می نماید.

  • جزئیات سه صندوق ETF

وی در ادامه با بیان این که دولت میخواهد سهام خود در شرکت های دولتی را در قالب دو گروه عرضه کند، شرح داد: گروه اول شرکت هایی هستند که در حال حاضر در بورس وجود دارند که شامل سه صندوق واسطه گری اقتصادی، پالایشی (چهار پالایشگاه به ارزش 22 هزار میلیارد تومان) و صنایع فلزی و خودروسازی می گردد.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی ادامه داد: بعضی شرکت ها هم شرکت های مادرتخصصی مانند ایمیدرو و ایدرو هستند که مجموع آن را در قالب یک هلدینگ یا شرکت سرمایه گذاری در بورس پذیرش می کنیم. باید در نظر داشت که بورس استانداردهایی دارد که اگر یک شرکت آن ها را رعایت نکند، نمی تواند وارد این بازار گردد و هدف ما این است که اطلاعات افشا نشده ای در صورت های اقتصادی شرکت هایی که سهام آن ها را عرضه می کنیم، وجود نداشته باشد. حداقل تا شش ماه آینده دو یا سه هلدینگ به ارزش 80 هزار میلیارد تومان وارد بازار خواهیم کرد.

  • آخرین شرایط واگذاری سهام سرخابی ها

صالح در ادامه در خصوص واگذاری سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در بورس، شرح داد: وزارت ورزش همه کوشش خود را برای این واگذاری به کار گرفته است و مانع خاصی سر راه آن نیست. در حساب و کتاب های این دو باشگاه ابهاماتی وجود دارد که باید رفع گردد. استقلال و پرسپولیس مشمول ماده 141 هستند. از این رو از وزارت ورزش خواستیم دو استادیوم را به نام این دو تیم کند.

وی ادامه داد: دارایی های فیزیکی و برند دو باشگاه در حال آنالیز است و برند پرسپولیس ارزش گذاری شده اما هنوز در صورت اقتصادی منتشر نشده است. ممکن است پرسپولیس زودتر از استقلال برای واگذاری آماده گردد.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی ادامه داد: امروز طبق قول باشگاه استقلال و وزیر ورزش، قرار شد کار تا مرداد انجام گردد.

  • خرید و فروش سهام ETFها دو ماه بعد از پذیره نویسی

همچنین در این برنامه، علی صحرایی مدیرعامل بورس تهران با بیان این که سهام صندوق واسطه گری اقتصادی تا دو ماه بعد پذیره نویسی قابلیت فروش در بورس اوراق بهادار تهران را ندارد، گفت: این موضوع حتی برای افرادی که کد بورسی ندارند، صدق می نماید.

  • احتمال معامله خارج از ساعت بعضی از سهام ها

وی با اشاره به اختلالاتی که در هسته معاملات وجود دارد، گفت: با توجه به محدودیت هایی که وجود دارد، امکان به روزرسانی نرم افزار نیست. در این راستا معاملات آخرین عرضه اولیه که دو میلیون نفر در آن شرکت کردند را، به خارج ساعت معاملات منتقل کردیم. سعی می کنیم زیرساخت ها را فراهم کنیم و اگر نشد زمان معاملات را تغییر می دهیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1255

به "جزئیات عرضه سهام شرکت های دولتی در بورس ، امکان مشارکت با کد بورسی و کد ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات عرضه سهام شرکت های دولتی در بورس ، امکان مشارکت با کد بورسی و کد ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید