خبرنگاران اتحادیه اروپا: نشست کمیسیون مشترک برجام جمعه از سرگرفته می شود

به گزارش تور چین ارزان، لندن - خبرنگاران - اتحادیه اروپا با صدور بیانیه ای رسمی اعلام کرد که نشست کمیسیون مشترک برجام روز جمعه به صورت حضوری در وین از سر گرفته می شود و شرکت کنندگان قرار است به رایزنی ها درباره اجرای کامل و موثر این توافق ادامه دهند.

خبرنگاران اتحادیه اروپا: نشست کمیسیون مشترک برجام جمعه از سرگرفته می شود

به گزارش خبرنگاران، در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا منتشر شد، آمده است که این نشست در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزارتحانه های امورخارجه ایران و گروه چهار به علاوه یک، برگزار خواهد شد. شرکت کنندگان قرار است به رایزنی ها پیرامون بازگشت محتمل آمریکا به برجام و اطمینان از اجرای کامل و موثر این توافق ادامه دهند.

ریاست این نشست بر عهده انریکه مورا معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا خواهد بود. سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران هم ریاست هیات ایرانی را بر عهده خواهد داشت.

کنندگان کشورهای عضو برجام طی یک ماه گذشته در وین گردهم آمدند تا در مورد فعال کردن این توافق و بازگشت احتمالی آمریکا به آن رایزنی کنند. آن ها تا به امروز چندین نشست در قالب کمیسیون مشترک برجام در وین تشکیل داده و در زمینه احیای توافق هسته ای پیشرفت هایی را به دست آورده اند.

دور پیشین نشست کمیسیون مشترک برجام شنبه گذشته با حضور هیأت های ایران و گروه 1+4 در گراندهتل وین برگزار شد. حاضران در این جلسه آخرین شرایط رایزنی های کارگروه های کارشناسی در حوزه های لغو تحریم، هسته ای و ترتیبات اجرایی را مورد بحث و بررسی قرار دادند و مقرر شد پس از این جلسه هیأت ها به پایتخت ها بازگردند و گفت وگوها مجددا از جمعه پی گرفته شود.

عراقچی برای شرکت در دور چهارم مذاکرات برجام پنجشنبه وارد وین شد و با رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی دیدار کرد. وی پس از این دیدار در گفت وگویی بیان داشت: از فردا صبح جلسات کمیسیون مشترک از سر گرفته خواهد شد و این دور چهارم مذاکرات وین است و ما روندی را که در سه دور قبلی شروع کرده ایم را ادامه خواهیم داد.

او ادامه داد: همانطور که قبلا هم گفته ام، ما در جهتی قرار گرفته ایم که جهت مشخصی است و حداقل در مورد جهتی که باید برویم تفاهم وجود دارد اگرچه موانع جدی هم در راه این جهت وجود دارد.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه اضافه نمود: ما راه درازی را در پیش داریم و به هیچ وجه نمی شود زمان بندی را برای آن تصور یا پیش بینی کرد و اگر بخواهیم وارد بحث زمان بندی شویم غیرواقع بینانه است.

او گفت: ما البته تلاش داریم که هرچه زودتر این کار انجام شود اما با این حال تعجیل بی مورد هم نخواهیم کرد، تعجیلی که باعث کاهش دقت شود نخواهیم کرد و همچنین اجازه فرسایشی شدن مذاکرات را هم نخواهیم داد و با دقت کار خود را انجام می دهیم.

عراقچی اضافه نمود: البته مسائلی که وجود دارد هم بعضا مسائل جدی است که باید رفع شود و از طریق مذاکره هم باید رفع شود، از طریق پیدا کردن راه های مذاکراتی باید حل و فصل شود.

رییس هیات مذاکره کننده ایران گفت: کار سختی را در پیش داریم و امیدواریم که بتوانیم ان شاالله در زمان کوتاه تری به سرانجام برسانیم ولی بحث زمان برای ما اولویت ثانویه دارد و اولویت اول دقت است برروی تامین منافع ملت ایران و تامین مواضع قطعی جمهوری اسلامی ایران است که بارها بیان شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 5 خرداد 1400 بروزرسانی: 5 خرداد 1400 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1916

به "خبرنگاران اتحادیه اروپا: نشست کمیسیون مشترک برجام جمعه از سرگرفته می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اتحادیه اروپا: نشست کمیسیون مشترک برجام جمعه از سرگرفته می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید