دستورکار معدنی وزیر صنعت، صادرات فولادایران به کانادا،اروپا و آسیا

به گزارش تور چین ارزان، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه نقشه های یک صد هزارم کل معادن ایران منتشر شده و در اختیار سرمایه گذاران قرار می گیرد، گفت: هماهنگی کامل معدن و صنایع معدنی، خط مشی وزیر صنعت است.

دستورکار معدنی وزیر صنعت، صادرات فولادایران به کانادا،اروپا و آسیا

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور تفریحی کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و آبشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

مهدی کرباسیان در مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران گفت: در جهان توسعه در حوزه فولاد، خود مترادف با توسعه است، به این معنا که یکی از پارامترهای توسعه و پیشرفت کشورها، مصرف فولاد است، به این معنا که ایران باید برای رسیدن به این پارامتر، به فراوری و کیفیت محصولات توجه نماید؛ ضمن اینکه مصرف نیز در جامعه وسیع تر گردد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه نمود: انحلال شرکت ملی فولاد یکی از اتفاقات نامبارک بود که نشان می داد حوزه فولاد، از صورت مساله پاک شده است؛ در حالیکه می توانستند آن را کوچک نموده و وظایف آن را تا 90 درصد کاهش دهند؛ بنابراین از تصمیمات خوب دولت یازدهم این بود که به احیای شرکت ملی فولاد، رای داد.

وی توضیح داد: در دولت یازدهم، بازگشت به شرایط مناسب در شرکت ملی فولاد در دستور کار نهاده شد، این در حالی است که در سال 83 وزیر وقت، طرحی را به شورای اقتصاد ارایه کرد که 4 میلیون تن فولاد ایجاد و احداث گردد، اما در دولت هشتم، به تصویب نرسید یا ابلاغ نشد، در حالیکه در دولت نهم، تصمیم بر این شد که هشت طرح 800 هزار تنی جایگزین این طرح 4 میلیون تنی گردد، در حالیکه بعضی از این طرح ها، نه آب، نه برق و نه زیرساخت داشت.

کرباسیان با اشاره به کلنگ زنی یک هفته ای هفت طرح فولادی در دولت نهم گفت: جایی که کلنگ زنی می گردد، دیگر نمی توان اجرایش را ملغی کرد، بنابراین ما نیز به عنوان یک تعهد، کار را پیگیری کردیم و هفت طرح فولادی را در حال تکمیل داریم.

وی گفت: فولاد شادگان و میانه هم اکنون در حال فراوری هستند، این در حالی است که زنجیره فولاد در سال 2015 دچار چالش جدی افت قیمتی شد، اما اکنون قیمت رو به رشد است، ضمن اینکه فراوری و اشتغال و توجه به صادرات، در حوزه فولاد به خوبی حاصل شده است. فولاد سال گذشته بیش از 6 میلیون تن صادرات داشته است، در حالیکه در سال 91، کل صادرات کشور 200 هزار تن بوده است.

کرباسیان، گفت: بنای وزیر صنعت در حوزه معدن و صنایع معدنی بر دو محور است، به این معنا که بین حوزه معدن و صنایع معدنی هماهنگی کامل در سیاستگذاری، نظارت و اجرا وجود داشته باشد، ضمن اینکه نقشه های یک صد هزارم کل معادن ایران منتشر شده و به زودی در اختیار سرمایه گذاران قرار می گیرد. این در حالی است که اکنون صادرات فولاد ایران به آسیا، کانادا و اروپا صورت می گیرد.

وی گفت: انتظار ما از شرکت ملی فولاد این است که به عنوان بازوی وزارتخانه، به اجرای طرح ها نظارت نمایند؛ ضمن اینکه یک موضوع جدید در دوره دولت دوازدهم، تخصصی عمل کردن است و باید همه وظایف خود را به صورت تخصصی انجام دهند. ضمن اینکه نباید یک شرکت فولادی برای تعرفه، توازن از شمش و مسائل محیط زیستی، سرگردان باشد. صندلی این امر هم شرکت ملی فولاد است که باید این وظیفه را به عهده گیرد، ضمن اینکه ظرف دو سال آینده، سفره هفت طرح فولادی را جمع خواهیم کرد.

کرباسیان گفت: هول نزنید که بیاید صندلی مدیران باسابقه دهه شصتی را بگیرید، چراکه ما آن سالها کوشش کردیم که سعی و خطا نکنیم، در حالیکه در دولت نهم و دهم، مشاوران جوان تشکیل شد، این درحالی است که بعضی از این افراد کم تجربه بودند و در کنارشان، افراد خناس و دلالی نهاده شدند که به جای وزارتخانه، آنها را روانه زندان اوین کردند؛ نباید این تجربه را تکرار کرد؛ پس نباید برای این کار عجله کرد.

وی اضافه نمود: تا کی می توانیم شمش فراوری و صادر کنیم، در حالیکه اکنون رقیب فولاد، آلومنیوم است. پس باید برای بقای خود، فکری کنیم و در خصوص فولاد، از شرایط کنونی خارج شویم، راهکارهایی هم باید برای طرح های جدید ارایه دهیم.

همچنین سجادیان، رئیس هیات مدیره شرکت ملی فولاد در مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل جدید گفت: دولت بنا دارد که 2000 نیروی نخبه جوان را از دانشگاههای کشور جذب کند، بر این اساس تقاضای ما این است که 40 تا 50 نخبه در حوزه فولاد، جذب این صنعت گردد.

رئیس هیات مدیره شرکت ملی فولاد ایران اضافه نمود: اتمام طرح های نیمه تمام فولادی یکی از ماموریت های جدید مدیرعامل جدید شرکت ملی فولاد است.

این خبر تکمیل می گردد

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 17 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1219

به "دستورکار معدنی وزیر صنعت، صادرات فولادایران به کانادا،اروپا و آسیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستورکار معدنی وزیر صنعت، صادرات فولادایران به کانادا،اروپا و آسیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید