ساخت پهپادی که می تواند با کمک صدا، موقعیت مکانی افراد را پیدا کند

به گزارش تور چین ارزان، گروهی از پژوهشگران موسسه Fraunhofer FKIE آلمان پیروز به ساخت پهپادی شده اند که می تواند با توجه به صدای افراد در شرایط مختلف، موقعیت مکانی آن ها را شناسایی کند. این دستاورد جدید می تواند به تیم های تجسس در پیدا کردن راحت تر بازماندگان گرفتار در بلایای طبیعی کمک زیادی کند.

ساخت پهپادی که می تواند با کمک صدا، موقعیت مکانی افراد را پیدا کند

به گزارش دنیای اقتصاد، ماکارنا وارلا، از مهندسانی که روی این پروژه کار کرده، در گفتگو با واشنگتن پست مطرح نمود که پهپاد ها می توانند فضای بیشتری را در عملیات های جست وجو تحت پوشش قرار دهند و عملکردی بهتر از نیروی انسانی و حتی سگ های تعلیم داده شده ارائه دهند.

وی ادامه داد که در موقعیت هایی که با ساختمان های ویران شده مواجهیم، این پهپاد می تواند اطلاعات مفیدی را درخصوص موقعیت افراد محبوس، در اختیار نیرو های کمکی قرار دهد. همچنین قادر است به نقاطی برود که عبور افراد و سگ ها در آن ها میسر نیست.

محققان برای ساخت این پهپاد، برخی از صدا ها و فریاد های مشابه صدای افراد محبوس یا گرفتار در موقعیت های مختلف را ضبط کردند. سپس از این صدا ها برای تعلیم الگوریتم هوش مصنوعی و آموزش به نرم افزار به منظور حذف صدا های مزاحم محیط بهره گرفتند.

همچنین روی بدنه این پهپاد، از یک میکروفن معمولی که در اغلب گوشی ها مشاهده می شود، استفاده شده است. وارلا در ادامه مطرح نمود که این تیم، تست های مختلفی را در شرایط گوناگون با این پهپاد انجام داده که مشاهده شد این پرنده توانسته ظرف چند ثانیه، موقعیت افراد را از طریق صدای آن ها شناسایی کند.

محققان قصد دارند تا با تعبیه میکروفنی با قابلیت دریافت صدا هایی با فرکانس بالا، قابلیت تشخیص صدا ها در فواصل دور را نیز برای این پهپاد فراهم کنند. این اولین بار نیست که محققان توانستند تشخیص صدا را به قابلیت های یک پهپاد اضافه کنند. سال گذشته، گروهی از پژوهشگران دانشگاه Purdue سیستمی را طراحی کردند که پهپاد ها با کمک آن و با بهره گیری از چهار میکروفن و یک اسپیکر، راستا حرکتی خود را پیدا کنند.

منبع: فرارو
انتشار: 20 تیر 1400 بروزرسانی: 20 تیر 1400 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1985

به "ساخت پهپادی که می تواند با کمک صدا، موقعیت مکانی افراد را پیدا کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت پهپادی که می تواند با کمک صدا، موقعیت مکانی افراد را پیدا کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید