نمایش آثار سوزن دوزی در ساختمان مرکزی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی

به گزارش تور چین ارزان، آثار سوزن دوزی گروه آموزش و فراوری صنایع دستی پرنو، در ساختمان مرکزی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی امروز 20 مهرماه به نمایش درآمد.

نمایش آثار سوزن دوزی در ساختمان مرکزی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی

با وبسایت گردشگری تریپ ادوایزر همراه باشید.

به گزارش خبرنگار تور چین ارزان، فرشته جعفری مدیر گروه آموزش و فراوری صنایع دستی پرنو درباره آثار سوزن دوزی این نمایشگاه گفت: رشته فعالیت ما سوزن دوزی سنتی و شامل سوزن دوزی، بخارادوزی، بلوچ دوزی، ترکمن و پته کرمان است که برای اولین بار در این نمایشگاه به نمایش گذاشته ایم.

او اضافه نمود: در این آثار، هنر سوزن دوزی باهنرهای مختلفی همچون چرم، زیورآلات و... تلفیق شده است.

جعفری با اشاره به کارگاه سوزن دوزی که در اداره شهرستان گرگان واقع شده است، گفت: حدود 17 سال است که در این رشته فعالیت می کنم ولی حدود سه سال است که فراوری انبوه را شروع نموده و بیشتر از 50 نفر در کارگاه های ما به صورت برون سپاری فعالیت می نمایند.

او درباره نحوه آموزش هنرمندان سوزن دوزی که این آثار را خلق نموده اند، شرح داد: این هنرمندان از روستاهای استان گلستان هستند، که به آن ها آموزش داده ایم. از 30 هنرجو در هر روستا پنج نفر جذب کار شدند، ولی اکنون 50 نفر در این زمینه مشغول کار هستند که ما با آن ها به صورت پشتیبان کار می کنیم. به این صورت که طرح، مدل اولیه و ابزار را به آن ها می دهیم و وقتی کار را تحویل دادند، دستمزدشان را پرداخت می کنیم.

مدیر گروه آموزش و فراوری صنایع دستی پرنو در مورد مسائل این رشته هنری گفت: مواد اولیه سوزن دوزی همچون ابریشم طبیعی بسیار گران است و بااینکه استان گلستان قطب دوم فراوری ابریشم در کشور است، همچنان برای رنگرزی ابریشم با مشکل روبرو هستیم و مواد اولیه طبیعی در دسترس ما نیست. همچنین مقایسه هنر سوزن دوزی دستی با آثار ماشینی باعث شده ارزش کار دست را با آن بسنجند و ارزش واقعی آن در نظر گرفته نشده و باکارهای صنعتی قیاس گردد. درحالی که ارزش سوزن دوزی دستی بسیار بالاتر از نمونه های ماشینی آن است.

نمایشگاه سوزن دوزی پرنو از روز شنبه 20 مهر در ساختمان مرکزی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افتتاح شده و تا روز چهارشنبه 24 مهرماه ادامه دارد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 24 آبان 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 704

به "نمایش آثار سوزن دوزی در ساختمان مرکزی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایش آثار سوزن دوزی در ساختمان مرکزی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید