خبرنگاران بانک صادرات به مهاجران افغانستانی فاقد کد شهاب یک ماه فرصت داد

به گزارش تور چین ارزان، تهران - خبرنگاران-مدیر عامل بانک صادرات ایران از موافقت رییس کل بانک مرکزی با درخواست این بانک برای اعطای مهلت یک ماهه به دارندگان حساب های فاقد کد شهاب از جمله مهاجران افغانستانی گفت .

خبرنگاران بانک صادرات به مهاجران افغانستانی فاقد کد شهاب یک ماه فرصت داد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی بانک صادرات ایران، حجت الله صیدی در گفت وگویی در این باره ااضافه نمود: در ساعات گذشته کارت های بانکی شماری از صاحبان حساب فاقد کد شهاب (شناسه هویت الکترونیکی) به موجب بخشنامه بانک مرکزی و در اجرای قوانین و مقررات مبارزه با پولشویی، آن هم پس از اطلاع رسانی های مکرر و هشدارهای مداوم خبری و رسانه ای مسدود شد.

وی اضافه نمود: هدف از این اقدام، اجرای قوانین ناظر به شفافیت در تراکنش های بانکی بود که احتیاجمند صحت اطلاعات هویتی صاحبان حساب است؛ قاعده ای که نه فقط در ایران بلکه در اغلب کشورهای دنیا و نه تنها نسبت به اتباع بیگانه بلکه نسبت به تمامی صاحبان حساب های بانکی به دلایل مختلف از جمله پیشگیری از پولشویی رعایت می گردد.

مدیرعامل بانک صادرات ایران با بیان این که بانک مرکزی از مدت ها پیش، اخذ اطلاعات هویتی کامل و صحیح را برای مشتریان و صاحبان حساب ها و کارت های بانکی الزامی نموده است ، اضافه نمود: انتظار می رفت دارندگان این گونه حساب ها فراخوان های اجرا شده را جدی تلقی نموده و نسبت به تکمیل اطلاعات حساب خود اقدام می کردند، کاری که لازمه آن اخذ کد شهاب بود.

وی اضافه نمود: اتباع ایرانی برای دریافت این کد به ارائه کد ملی و اتباع غیرایرانی به ارائه کد فراگیر که توسط وزارت کشور داده می گردد، احتیاج داشتند.

صیدی با اشاره به اطلاع رسانی های مکرر در این باره اضافه نمود: همچنان که از جست و جویی ساده در رسانه ها و فضای مجازی برمی آید، از شروع امسال، پی گیری های مؤثر و متعددی توسط بانک مرکزی و شورای هماهنگی بانک ها به عمل آمد تا عزیزان غیرایرانی فاقد کد شهاب بتوانند اطلاعات هویتی خود را تکمیل و کد شهاب دریافت نمایند.

به گفتنه وی، خوشبختانه بخش بسیاری از اتباع کشورهای همسایه به ویژه برادران و خواهران افغانستانی با توجه به این فراخوان ها توانستند کد شهاب بگیرند،اما تعدادی از این عزیزان بعضا به دلیل قانونی نبودن مهاجرتشان پیروز به دریافت کد شهاب نشدند.

این مقام ارشد بانکی توضیح داد: بانک صادرات ایران در کنار دیگر بانک های کشور، با وجود اعتراض های رسمی و حتی حقوقی نسبت به فعالیت حساب های فاقد هویت، برای رعایت حال این گروه از مشتریان و طی رایزنی با مراجع ذیربط، مهلت اخذ کد شهاب را تمدید کردند، اما از آنجا که با بعضی کارت های فاقد هویت، تراکنش هایی مشکوک انجام می شد، در نهایت و پس از چندین بار تمدید، بانک مرکزی بخشنامه ای صادر و طی آن همه بانک ها از جمله بانک صادرات ایران را به مسدودسازی کارت های فاقد کد شهاب از تاریخ 6 بهمن ماه سال جاری ملزم کرد.

صیدی با بیان این که پس از صدور بخشنامه مذکور، هشدارهای لازم به اشکال مختلف به تک تک صاحبان این حساب ها داده شد، گفت: انتها بر اساس بخشنامه بانک مرکزی، از 6 بهمن امسال، ارائه خدمات به حساب های فاقد کد شهاب متوقف شد و از آنجایی که بیشتر این گونه حساب ها در بانک های عظیم متمرکز بودند، بعضی حساب های دایر در شعب بانک صادرات ایران نیز مشمول اجرای بخشنامه مذکور شدند.

مدیرعامل بانک صادرات ایران با تاکید بر لزوم قانونمداری و احتراز از مخاطرات ناشی از فعالیت حساب های بی هویت که موجب تضییع حقوق عمومی و آسیب به نظام بانکی کشوراست، از ارائه مهلت یک ماهه جدید به دارندگان حساب های فاقد شناسه هویتی خبرداد و اظهارداشت: در اقدامی ارفاقی و برای آخرین بار، ضمن فعال سازی موقت کارت های فاقد شناسه هویتی، از صاحبان این گونه حساب ها می خواهیم تا با احترام به قانون، حداکثر طی یک ماه آینده نسبت به تکمیل یا تصحیح اطلاعات حساب خود و اخذ کد شهاب اقدام نمایند.

مدیر عامل بانک صادرات ایران همچنین توضیح داد: حل دائمی مشکل پس از انتها مهلت یاد شده، به همکاری و همراهی این گروه از صاحبان حساب در برطرف نقص اطلاعات هویتی و اهتمام مهاجران محترم افغانستانی به اخذ کد فراگیر طی مدت مزبور بستگی داشته، با انتها این مهلت، ارائه هرگونه خدمات بانکی به حساب های موصوف متوقف خواهد شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1749

به "خبرنگاران بانک صادرات به مهاجران افغانستانی فاقد کد شهاب یک ماه فرصت داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بانک صادرات به مهاجران افغانستانی فاقد کد شهاب یک ماه فرصت داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید