صندوق توسعه ملی کارکرد بین نسلی خود را از دست داده است

به گزارش تور چین ارزان، لایحه بودجه سال آینده چند روزی است که روی میز آنالیز مجلسی ها گذاشته شد؛ در روزهایی که دولت به دلیل تحریم و اقتصاد گرفتار رکود تورمی، با افت شدید منبع درآمدی مهم خود یعنی نفت روبه رو است. دولت برای پوشش کسری بودجه از این محل، چند راستا را انتخاب نموده که برداشت از صندوق توسعه ملی یکی از آنهاست. در لایحه بودجه سال 1399 دولت از دو مجرا برداشت از صندوق خواهد داشت. یک برداشت 30 هزار میلیاردتومانی از موجودی صندوق توسعه برای پرداخت هزینه های جاری خود و یکی هم استقراض تسهیلات ارزی به میزان سه میلیارد و 425 میلیون یورو برای تأمین منابع 15 ردیف.

صندوق توسعه ملی کارکرد بین نسلی خود را از دست داده است

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام با یکی از بهشت های روی زمین اشنا شوید و زیبایی های هوشی مین و هانوی را در سفر دلپذیری تجربه کنید.

داوود سوری، اقتصاددان در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران درباره نحوه برداشت از صندوق توسعه ملی می گوید: این شکل از برداشت و هزینه کرد ذخایر ارزی کشور برای امور جاری و روزمره، آینده فروشی است؛ آینده ما شبیه خانواده ای خواهد بود که هیچ پس اندازی برای روزهای سخت خود ندارد.

به گفته سوری، کارشناس اقتصادی برداشت 30 هزار میلیاردتومانی سال آینده از صندوق توسعه ملی، برابر با افزایش 210 هزار میلیاردتومانی حجم نقدینگی است که تورم حداقل سه واحد درصدی ایجاد می نماید، اما تبعات این برداشت فقط تورم نیست، هزینه پس انداز ملی برای امور روزمره نیست.

برداشت از صندوق توسعه ملی چند سالی است که به یکی از کانال های تأمین اقتصادی دولت ها تبدیل شده و ذخایر ارزی که قرار بود صندوقی برای نسل آینده و تأمین هزینه های سرمایه ای باشد، اکنون تبدیل به یکی از منابع پرداخت هزینه های جاری شده است. دولت در لایحه بودجه 99 برای اولین بار برداشت ریالی از صندوق توسعه ملی برای تأمین هزینه های جاری خود را در متن لایحه آورده است و این موضوع گرچه در تنگنای اقتصادی دولت ناشی از کاهش شدید درآمدهای نفتی رخ داده است؛ اما با ابراز نگرانی بسیاری از کارشناسان همراه شده است.

سوری می گوید: در کشورهایی با اقتصاد نفتی صندوق ذخیره ارزی شکل گرفته است تا این منابع در حوزه سرمایه گذاری های زیرساخت هزینه گردد، اما متاسفانه ما هیچ اطلاع و نشانی از چنین سرمایه گذاری هایی نداریم که چیست و کجا صورت گرفته است. حتی نمی دانیم در حال حاضر حجم دارایی نقدی صندوق ذخیره ارزی چقدر است.

او ادامه می دهد: صندوقی برای ذخیره ارز، در همه کشورهای جهان به ویژه نروژ تجربه خوبی داشته است. در کشور نروژ صندوق ثروت آن بیش از هزار میلیارد دلار ارزش دارد. این عدد، عدد بسیار بزرگی است. نروژ اگرچه دارای یک اقتصاد نفتی است؛ اما دولت رانتی نشده است. این دقیقاً برعکس شرایط کشور ماست.

به گفته سوری ما 111 سال است که به نفت رسیده ایم؛ اما بعد از یک قرن اکنون نفت برای کشور تبدیل به یک تهدید شده است. هم دشمنان ایران از آن به عنوان فشار اقتصادی استفاده می نمایند و هم اقتصاد ما به شدت به آن وابسته شده است

او تصریح می نماید: دولت برای تامین منابع درآمدی خود درصدد این است که سال آینده 30 هزار میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی برداشت کند؛ این دقیقاً برخلاف رسالت اصلی این صندوق است که از اول به خاطر آن تأسیس شده بود.

سوری تاکید می نماید: نفت و درآمدهای صندوق ذخیره ارزی یا صندوق توسعه ملی ثروت بین نسلی است اما در اینجا هنوز این صندوق هرگز کارکرد اصلی خود را پیدا ننموده است. گویی دولتها فکر می نمایند هدف از این صندوق این است که آنها هر زمان به پول احتیاج داشتند اجازه برداشت از صندوق را بگیرند.

به گفته سوری نباید به منابع صندوق توسعه ملی دست درازی گردد؛ اگرچه این صندوق کارکرد خود را از دست داده است و با صندوق ذخیره ارزی دیگر کشور قابل مقایسه نیست. ما منابع آینده نسل های خود را مصرف نموده و رفاه نسل آینده را صرف امور جار خود نموده ایم. ما نمی دانیم نسل آینده از این عملکرد ما چه هزینه هایی را تحمل خواهند کرد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 8 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 897

به "صندوق توسعه ملی کارکرد بین نسلی خود را از دست داده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صندوق توسعه ملی کارکرد بین نسلی خود را از دست داده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید