محور های گفت وگوی ظریف با همتای ترکمنستانی در عشق آباد خبرنگاران

به گزارش تور چین ارزان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز در ملاقات با همتای ترکمنستانی در عشق آباد درباره مناسبات دوجانبه، همکاری در حوزه اکو و همچنین بهره برداری غیرنظامی از دریای خزر بحث و گفتگو کرد.

محور های گفت وگوی ظریف با همتای ترکمنستانی در عشق آباد خبرنگاران

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در چهارمین و آخرین مقصد سفرش به چهار کشور آسیای مرکزی در عشق آباد پایتخت ترکمنستان حضور دارد، امروز (پنجشنبه) با رشید مردوف وزیر امور خارجه ترکمنستان دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار آخرین تحولات روابط دوجانبه، موضوعات منطقه و همکاری های دو کشور در حوزه سازمان های بین المللی مورد گفتگو و گفتگو نهاده شد.

ظریف در این دیدار با ارائه ارزیابی مثبت از روابط دو کشور در حوزه های مختلف سیاسی، مالی و فرهنگی، بر ضرورت ارتقای همکاری های دو کشور در بخش های دوجانبه از جمله موضوعات محیط زیستی (اعم از دریای خزر و دیگر حوزه ها)، خطوط مواصلاتی و ترانزیت و حوزه نوآوری تاکید و در مورد همکاری دو کشور در سازمان همکاری اسلامی، همکاری های بیشتر در حوزه اکو با توجه به ریاست دوره ای ترکمنستان و بهره برداری غیرنظامی از خزر با همتای ترکمنستانی خود گفتگو کرد.

رشید مردوف وزیر امور خارجه ترکمنستان نیز در این دیدار با تاکید بر اهمیت روابط دو کشور، به دستاورد های روابط فیمابین در حوزه های مختلف اشاره و به فعلیت رساندن ظرفیت های موجود برای گسترش همه جانبه روابط و برگزاری دور بعدی کمیسیون مشترک همکاری های مالی را مورد تأکید قرار داد.

فرایند صلح در افغانستان، همکاری ها در حوزه سازمان های منطقه ای و بین المللی و همکاری های چند جانبه در منطقه از دیگر موضوعات مورد گفتگو و گفتگو وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان در این دیدار بود.

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین در دیدار با همتای ترکمنستانی خود گفت: بسیار خوشحالم بعد از مدتی به خاطر ویروس کرونا، نهایتا پیروز شدم به شهر دوست داشتنی عشق آباد برگردم و از مهمان نوازی گرم و صمیمانه شما ممنونم و از دیدار بی نظیری که با آقای بردی محمداف رئیس جمهور ترکمنستان داشتم، بسیار سپاسگزاری می کنم.

ظریف اضافه نمود: دیدار بسیار خوبی بود و نشانگر عمق روابط بین دو کشور و اهمیتی است که رهبران دو کشور به روابط بین ایران و ترکمنستان قائل هستند. معتقدم با نظراتی که آقای رئیس جمهور در دیدار عنوان کرد که این نظرات مطابق با نظرات آقای روحانی و رهبری جمهوری اسلامی ایران است، این امکان را داشته باشیم که من و جنابعالی و همین طور جنابعالی و رئیس کمیسیون مشترک از جانب ایران روابط را با جدیت پیش ببریم.

رئیس دستگاه دیپلماسی پیش از این نیز با قربانقلی بردی محمداف رئیس جمهور ترکمنستان دیدار و گفتگو کرد. رئیس جمهور ترکمنستان بر عزم کشورش برای گسترش همکاری های دوجانبه با جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از این به ازبکستان، قرقیزستان و قزاقستان سفر و با رئیس جمهور و وزیر خارجه این سه کشور دیدار و گفتگو کرد. ظریف در هفته ای که گذشت نیز سفری دوجانبه به تاجیکستان داشت و ضمن رایزنی با رئیس جمهور و وزیر خارجه این کشور در نهمین کنفرانس قلب آسیا - فرایند استانبول درباره افغانستان شرکت و با بعضی مقامات شرکت کننده از جمله رئیس جمهور افغانستان دیدار و گفتگو کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1863

به "محور های گفت وگوی ظریف با همتای ترکمنستانی در عشق آباد خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محور های گفت وگوی ظریف با همتای ترکمنستانی در عشق آباد خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید