واشنگتن به قطع تامین بودجه توافقنامه صلح سودان جنوبی تهدید کرد

به گزارش تور چین ارزان، آمریکا تهدید کرد، به دلیل عدم پایبندی طرف های درگیر در سودان جنوبی به توافقنامه صلح و سرانجام درگیری ها، تامین بودجه این توافقنامه را متوقف می نماید.

واشنگتن به قطع تامین بودجه توافقنامه صلح سودان جنوبی تهدید کرد

به گزارش تور چین ارزان، به نوشته روزنامه فرامنطقه ای الشرق الاوسط، ایالات متحده بار دیگر تاکید نمود، بودجه توافقنامه صلح میان سالوا کر، رئیس جمهوری سودان جنوبی و ریک مچار، رهبر شورشیان این کشور را تامین نمی نماید زیرا طرف های درگیر بارها آن را نقض نموده اند، آنها باید پایبندی واقعی خود به سرانجام درگیری ها را نشان دهند.

همچنین یک مقام مسؤول در جوبا پایتخت سودان جنوبی گفت، کشورش به شفافیت نظارت جامعه بین الملل بر همه طرف های درگیر در اجرای توافقنامه تردید دارد.

سفیر آمریکا در سودان جنوبی گفت، واشنگتن بودجه این توافقنامه صلح را تامین نخواهد کرد زیرا طرف های درگیر بارها آن را نقض نموده اند. دولت و شورشیانی که این توافقنامه را روز چهارشنبه امضا کردند باید پایبندی واقعی خود به سرانجام دادن خشونت، اجازه ورود بی قید و شرط امدادگران انسانی و آزادی همه زندانیان سیاسی را نشان دهند.

وی ادامه داد، سالوا کر باید همه زندانیان سیاسی را آزاد و قانون آزادی بیان را اعمال کند. با وجود امضای توافقنامه آتش بس درگیری ها همچنان ادامه دارد.

پیشتر ایالات متحده برای حمایت از اقدامات امنیتی موقت برای رصد آتش بس و فعالیت کمیته نظارت و ارزیابی مشترک بودجه ای ارائه می کرد اما به دلیل اینکه این اقدامات به خاطر عدم پایبندی طرف های درگیر به توافقنامه نتیجه مطلوبی در پی نداشته آمریکا از ارسال یاری های مالی به سودان جنوبی حذر می نماید. سفیر آمریکا در سودان جنوبی تاکید نمود، کشورش نمی تواند از توافقنامه های متوقف گردیده حمایت کند. اگر اثبات گردد که این توافقنامه ها قابلیت اجرایی دارند و طرف های درگیر به آنها پایبند خواهند بود، حمایت ها صورت می گیرد.

طرف های درگیر در سودان جنوبی پس از مذاکرات طولانی در خارطوم و آدیس آبابا روز چهارشنبه توافقنامه نهایی صلح را امضا کردند. براساس این توافقنامه پیش از دوره گذار یک دوره هشت ماهه شروع می گردد و باید تا سرانجام دوره یک ماهه دوره گذار دولت موقت تشکیل و در سرانجام آن انتخابات برگزار گردد.

جنگ داخلی در سودان جنوبی در سال 2013 و بعد از حدود دو سال از جدایی آن از سودان رخ داد و در جریان این جنگ هزاران تن کشته و چند میلیون سودانی نیز آواره شدند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 دی 1397 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 185

به "واشنگتن به قطع تامین بودجه توافقنامه صلح سودان جنوبی تهدید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واشنگتن به قطع تامین بودجه توافقنامه صلح سودان جنوبی تهدید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید