کسی که می تواند باعث سرنگونی محمد بن سلمان گردد

به گزارش تور چین ارزان، ایسنا نوشت: سعد الجبری زمانی دست راست محمد بن نایف، ولیعهد سابق عربستان در وزارت کشور بود.

کسی که می تواند باعث سرنگونی محمد بن سلمان گردد

او درجه وزیری داشت، از همه اسرار وزارتخانه اش از جمله اینکه ملک سلمان و پسرش به بودجه مبارزه با تروریسم این وزارتخانه تا سطح کسب ده ها میلیون ریال سعودی در ماه دست برده اند. خبر داشته است. شکایتی که او در آمریکا از مقامهای عربستان ثبت نموده می تواند برای محمد بن سلمان از پرونده قتل جمال خاشقجی در سال 2018 در استانبول هم خطرناکتر تمام گردد.

پایگاه میدل ایست آی در مطلبی به قلم دیوید هرست، تحلیلگر انگلیسی درباره سعد الجبری، که زمانی معاون محمد بن نایف ولیعهد سابق عربستان و همچنین رییس سازمان اطلاعات سعودی بوده و در حال حاضر به کانادا فرار نموده و همچنین اسراری که او از خاندان سعودی می داند و نیز نگرانی های محمد بن سلمان در این زمینه نوشته است: جمال خاشقجی (روزنامه نگار عربستانی واشنگتن پست سال 2018 در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید) زمانی گفت که معتقد است حقوق ماهانه ملک سلمان پادشاه عربستان سه میلیارد ریال سعودی معادل 800 میلیارد دلار آمریکا است. این مبالغ بهت آور هستند. تعجبی نیست که تراز پرداختها در عربستان آنقدر متزلزل است.

جبری یک هنوز هم برای عربستان یک خودی به حساب می آید. خاشقجی بعد از خدمت به عنوان مقام مطبوعاتی وزیر امنیت سابق عربستان دیگر چیزی به جز یک روزنامه نگار دارای ارتباطات گسترده نبود. اما تا آن موقع او دیگر خارج از دیوان (دربار سلطنتی) عربستان قرار داشت.

الجبری چیزی برای از دست دادن ندارد. بر اساس شکایتی که او تنظیم نموده، عربستانی ها کوشش کردند دوباره او را به خودشان جذب نمایند اما او دست رد به آنها زده است. آنها میخواستند او را به حوزه هایی بکشانند که در نهایت بتوانند او را دستگیر نمایند. حتی مامورانی را به آمریکا برای شناسایی محل حضور او فرستادند، تیم تروری را برای شخص او فرستادند اما این کوشش مغلوب شد.

عربستانی ها سپس به سراغ خانواده او رفتند. سفر را برای فرزندانش ممنوع و سپس آنها را دستگیر کردند اما او همچنان بر موضعش ایستاد. آنها داستانی را در وال استریت ژورنال چاپ و در آن عنوان کردند که در دوران تصدی الجبری میلیارد ها دلار بودجه مبارزه با تروریسم عربستان مفقود شده و او در عربستان تحت تعقیب است و باید برگردد.

زمانی که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا سیا صراحتا گفت اعتقاد دارد محمد بن سلمان دستور قتل جمال خاشقجی را صادر نموده است واشنگتن در قبال عربستان دچار چرخش موضع صد و هشتاد درجه ای شد. حالا فاش شده که یک عنصر موثر در این نتیجه گیری سیا خود الجبری بوده است.

شکایت او آنچه که میدل ایست آی ابتدا درباره نقش داشتن جوخه ببر در مناقشه قتل خاشقجی فاش نموده و گزارش دانیا اکاد درباره خود الجبری را تایید می نماید. اما در عین حال جزئیات بیشتری را اضافه می نماید از جمله این اتهام که جوخه ببر به عنوان جوخه ترور تحت امر شخص محمد بن سلمان و بعد از آن تشکیل شد که جبری با درخواست محمد بن سلمان برای استفاده از نیروهای مخفی وزارت کشور تحت کنترل الجبری و بن نایف، برای استرداد کردن یک شاهزاده عربستانی ساکن اروپا مخالفت کرد. این شاهزاده از ملک سلمان پدر محمد بن سلمان درشبکه های اجتماعی انتقاد نموده بود.

ما همچنین می دانیم که محمد بن سلمان به رغم حمایتهای علنی عربستان از شورشیان در سوریه به طور مخفی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه را تشویق به مداخله در سوریه نموده است. این همچنین شرح می دهد که چرا محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی و از صاحب نفوذها بر محمد بن سلمان بعدا به بشار اسد، رئیس جمهور سوریه پول داد تا آتش بس در ادلب را بشکند و برای ترکیه دردسر ایجاد کند.

معامله دوگانه در سوریه و در حقیقت در لیبی تماما درباره مقابله با ترکیه به عنوان رقیب منطقه ای عربستان و امارات است. آنها کوچکترین اهمیتی به سوریه یا لیبی نمی دهند.

اینها جزئیات هستند. تصویر بزرگی که الجبری ترسیم می نماید این است: جنگ قدرتی که با سرنگون شدن بن نایف از ولیعهدی و سپس رسوا ساختنش به عنوان یک معتاد به مواد مخدر در سه سال پیش شروع شد، هنوز تمام نشده است.

محمد بن سلمان که جای بن نایف را در ولیعهدی گرفت هرگز نتوانسته به پیروزی کامل و به موجب آن به مشروعیت دست یابد. به همین خاطر است که شدیدا به فکر حذف هر شخص نزدیک به بن نایف است. اول خاشقجی و حالا نوبت الجبری است.

بر طبق شکایت الجبری، قبل از آنکه محمد بن سلمان علیه بن نایف وارد عمل گردد با جارد کوشنر، مشاور رئیس جمهور آمریکا و داماد او مشورت نموده است. الجبری خودش بعد از آن از سمت وزارت کنار گذاشته شد که محمد بن سلمان فهمید الجبری دو بار با جان برنان، مدیر اسبق سازمان سیا ملاقات نموده و مساله تماس تلفنی محمد بن سلمان با پوتین، رئیس جمهور روسیه در باره سوریه را با او مطرح ساخته است.

الجبری زمانی کشور را ترک کرد که رئیس رسوا شد؛ کمپین لابی گری در واشنگتن را شروع کرد و در ادامه سیا به او خبر داد که به عنوان هدف ترور مشخص شده است.

جینا هاسپل، رئیس فعلی سازمان سیا و خود این سازمان در حاشیه جنگ علنی میان الجبری و ولیعهد فعلی عربستان نیستند. الجبری در شکایتش به طرزی نامعمول گفت که او و سازمان سیا به یکدیگر نزدیک هستند. خیلی نزدیک!

در متن شکایت او عنوان شد: کمتر شخص زنده ای هست که به اندازه دکتر سعد شراکت نزدیکی با دستگاه امنیتی و اطلاعاتی آمریکا داشته باشد. دکتر سعد در طی چند دهه همکاری نزدیک با مقامهای ارشد آمریکایی در حوزه پروژه های مبارزه با تروریسم در زمان خدمتش در دولت عربستان، تبدیل به شریکی معتمد شد که آمریکا قبل از دریافت تصمیمهای حیاتی در مورد امنیت ملی مشاوره و اطلاعات او را جویا شده است.

او به این ترتیب گفت که کمتر شخص زنده ای هست که به اندازه او اسرار کثیف بن سلمان را بداند. در حقیقت او ترتیبی داده در صورتی که بمیرد بر طبق دستورالعملهایی یک سری نوارهایی که ضبط نموده منتشر شوند. این سیاست بیمه عمر او است.

الجبری به طرزی غیرعادی به طور علنی حمایت می گردد. روز آدینه یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به میدل ایست آی گفت: سعد الجبری یک شریک ارزشمند آمریکا در حوزه مبارزه با تروریسم بوده است. همکاری های او با آمریکا به نجات جان آمریکایی ها و عربستانی ها یاری کرد. بسیاری از مقامهای آمریکایی چه مقامهای فعلی و چه مقامهای سابق سعد الجبری را می شناسند و به او احترام می گذارند.

طرح این گونه بیانیه ها از جانب مقامهای آمریکایی در راستای حمایت از یک چهره مخالف عربسانی مهم است. این اظهارات با توجه به آنچه که نظرسنجی ها در مورد شرایط دونالد ترامپ در رقابت انتخاباتی نشان می دهند اهمیت بیشتری هم می یابند. جو بایدن، جانشین احتمالی ترامپ در ریاست جمهوری وعده داده رهبران عربستان را از بابت نقش داشتن در قتل خاشقجی مجازات کند، به فروش سلاح به این کشور انتها دهد و آنها را تبدیل به همان کشور مطرودی که واقعا هستند، کند.

این بدان معنی است که اگر ترامپ برود سیا و وزارت خارجه باید در تصمیم گیری های سیاست خارجی کاخ سفید تجدید نظر نمایند. باد سردی در کاخ ولیعهد سعودی در ریاض وزیدن خواهد گرفت حتی اگر ولیعهد تا آن موقع شاه شده باشد.

شاه بعدی امیدوار است با پیروزی ترامپ از فاجعه رهایی یابد اگر ترامپ شکست بخورد تقریبا همه چیز با خود او خراب می گردد. بقای ولیعهد در آن موقع خوش شانسی او خواهد بود چرا که او برای هر کاری نیازمند حمایت نظامی آمریکاست. او نمی تواند یک شبه حمایت پوتین یا چین را بدست آورد.

نبرد ولیعهد با الجبری که از سه سال پیش شروع شده، تمام نشده است. ولیعهد فکر می کرد بن نایف را در خانه دفن می نماید اما او از ارتباط قوی الجبری با نهادهای اطلاعاتی آمریکا مطلع نبود.الجبری تا آخر کار درگیر در نزاع با محمد بن سلمان است. محمد بن سلمان حتی همین الان و بعد از کوششهای متعدد برای ساکت کردن او مامورانش را به شهر محل حضور الجبری یعنی تورنتوی کانادا میفرستد تا کار وی را تمام نمایند. طبق گزارش گلوب اند میل الجبری هم اکنون تحت حمایت افسران به شدت مسلح پلیس کانادا و همچنین محافظان شخصی خود قرار گرفته است.

محمد بن سلمان اگر الجبری به کنگره آمریکا برای ایراد شهادت حتی در نشست در پشت درهای بسته دعوت شده و جرایم پادشاه بعدی عربستان را برای آنها فاش کند دیگر چه کار می تواند بکند؟ سناتورهای هر دو طیف سیاسی اصلی آمریکا از ترامپ خواسته اند تا آزادی فرزندان الجبری را رقم بزند.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 11 مهر 1399 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1448

به "کسی که می تواند باعث سرنگونی محمد بن سلمان گردد" امتیاز دهید

1 کاربر به "کسی که می تواند باعث سرنگونی محمد بن سلمان گردد" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کسی که می تواند باعث سرنگونی محمد بن سلمان گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید