وقتی همه خلاف کارند؛ از ملکه انگلیس تا وزیر بازرگانی آمریکا

خبرنگاران، گروه بین الملل: واکنش جرمی کوربین رهبر حزب کارگر انگلیس، به اسناد پارادایز حکایت از عمق قانون گریزی سران کشورهای غربی دارد.

وقتی همه خلاف کارند؛ از ملکه انگلیس تا وزیر بازرگانی آمریکا

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور ارزان انگلیس همراه باشید.

کوربین در واکنش به اسناد پارادایز گفته است: انتشار این اسناد ثابت کرد که تنها یک قانون برای افراد ابرثروتمند وجود دارد و باقی قوانین برای دیگران است.

طبق اسناد منتشر شده از سوی گروهی که پیشتر اسناد پاناما را منتشر نموده بود، شماری از مقامات بلند پایه انگلیس از جمله ملکه الیزابت دوم نیز میلیون ها پوند را در مناطقی که معاف از اقتصادیات هستند، سرمایه گذاری نموده اند.

اسناد پارادایز، وزیر بازرگانی آمریکا و ملکه انگلیس

مجموعه ای از مدارکی که اخیرا به رسانه ها درز پیدا نموده و به اسناد پارادایز موسوم است، از روابط اقتصادی وزیر بازرگانی دولت آمریکا با شرکتی مرتبط با مسکو و یا سرمایه گذاری ملکه بریتانیا و دیگر ثروتمندان دنیا در بهشت های اقتصادیاتی خبر می دهد.

بنا بر اسناد ارائه شده ویلبر راس وزیر بازرگانی دولت دونالد ترامپ، در یک شرکت کشتیرانی سرمایه گذاری نموده که با شرکت دیگری، تحت کنترل نزدیکان ولادیمیر پوتین، در ارتباط کاری قرار گرفته است.

بنا بر شماری دیگر از سندهای فاش شده الیزابت دوم، ملکه بریتانیا، نیز نزدیک به 13 میلیون دلار سرمایه گذاری در بهشت ها (پناه گاه های) اقتصادیاتی انجام داده است.

اسناد پارادایز (پردیس یا بهشت)، 13.4 میلیون مدرک از دو نهاد ارائه دهنده خدمات و 19 بهشت -یا پناه گاه- اقتصادیاتی، ارائه می نمایند. این مدارک نخست به دست روزنامه آلمانی زودویچه سایتونگ رسید. سپس اتحادیه بین المللی روزنامه نگاران پژوهشی (آی سی آی جی) که مقر آن در آمریکا است، آن ها را با ده ها رسانه و خبرگزاری، از جمله بی بی سی، نیویورک تایمز و گاردین به اشتراک گذاشته است.

آی سی آی جی نهادی است که مدارک موسوم به اسناد پاناما را در سال 2016 علنی کرد. اسناد پاناما مجموعه ای بزرگ از اطلاعات و مدارک در خصوص بهشت های اقتصادیاتی و شرکت های پوششی برای فرار اقتصادیاتی هزاران فرد ناشناس و چهره های سرشناس دنیا را در برمی گرفت.

ارتباط وزیر بازرگانی دولت ترامپ با شرکتی که رابطه کاری آن به روسیه می رسد، آن هم در زمانی که اتهام دخالت های روسیه در انتخابات آمریکا تحت آنالیز نهادی قانونی است، ممکن است توجهات را به خود جلب کند. این موضوع ممکن است به پرسش هایی در زمینه تعارض منافع نیز دامن بزند.

بنا بر اسناد پارادایز، ویبلر راس که یک سرمایه گذار میلیاردر آمریکایی است، پس از آن که رهبری وزارت بازرگانی را در دست گرفت، همچنان به روابط خود با شرکت کشتیرانی همکار با شرکتی مرتبط با نزدیکان پوتین، ادامه داده است.

شرکت سهامی خصوصی راس زمانی صاحب بخش اصلی سهام شرکت نویگیتر هولدینگز بود؛ کشتیرانی که گاز شرکت روسی سیبور را حمل می نماید. بخشی از سیبور متعلق به گنادی تیمچـِـنکو دوست رئیس جمهوری روسیه است.

تیمچـِـنکو در ارتباط با اتهام های وارد شده به روسیه در خصوص دخالت در اوضاع داخلی اوکراین، تحت تحریم ایالات متحده قرار گرفته است. روزنامه نیویورک تایمز می گوید داماد پوتین نیز از دیگر صاحبان این شرکت صادرنماینده گاز است.

راس پس از آن که به عنوان وزیر بازرگانی انتخاب شد بخشی از سهام شخصی خود در نویگیتر هولدینگز را عرضه کرد، اما همچنان -بنا بر مدارک رسمی دولت- سهام او بین دو تا 10 میلیون دلار برآورد می گردد.

به گزارش نیویورک تایمیز سهام راس در نویگیتر توسط مجموعه ای پیچیده از شرکت ها در جزایر کیمن نگهداری می گردد. کیمن بخشی از مستعمره فرادریایی بریتانیا است و در کارائیب قرار گرفته است.

سخنگوی وزارت بازرگانی آمریکا در واکنش به مدارک منتشرشده گفته است ویلبر راس، در تصمیم گیری نویگیتر هولدینگز برای همکاری و ایجاد روابط تجاری با شرکت روسی سیبور، نقشی نداشت؛ و سیبور خود نه در آن موقع و نه در حال حاضر تحت تحریم قرار ندارد.

این مقام وزارت بازرگانی آمریکا در عین حال تاکید نموده است که راس هرگز با سهامداران سیبور دیداری ننموده و از روابط آن ها نیز تا کنون اطلاعی نداشته است.

بخشی دیگر از اسناد منتشرشده نیز حاکی از آن است که میلیون ها دلار از صندوق خصوصی ملکه بریتانیا در جزایر کیمن و برمودا سرمایه گذاری شده است.

پژوهشگران می گویند هرچند به نظر نمی رسد در جریان سرمایه گذاری عملی غیرقانونی انجام شده باشد، ولی ملکه الیزابت ممکن است با انتقادهایی روبرو گردد مبنی براین که چرا به جای سرمایه گذاری در مملکت خود، سرمایه اش را به خارج انتقال داده است.

از دیگر موارد مهمی که تا به حال فاش شده به موارد زیر می توان اشاره نمود:

یکی از دستیاران جاستین ترودو نخست وزیر کانادا با فراساحل در ارتباط بوده و ممکن است مردم این کشور را از میلیون ها دلار اقتصادیات محروم نموده باشد. این می تواند اسباب شرمساری جاستین ترودو گردد که برای برچیدن پناهگاه های اقتصادیاتی تلاش نموده است.

لرد اشکرافت، معاون سابق حزب محافظه کار بریتانیا و یکی از حامیان اقتصادی مهم این حزب، ممکن است قوانین را در خصوص اداره سرمایه گذاری های فراساحل نادیده گرفته باشد. مدارک دیگر نشان می دهند که او زمانی که عضو مجلس اعیان بود، معافیت اقتصادیاتی کسانی را که منبع درآمدشان خارج از کشور است، حفظ نموده بود علیرغم اینکه گزارش نموده محل اقامت دائم او از نظر اقتصادیاتی بریتانیا است.

و سوالاتی که درباره خرید بخش عمده سهام باشگاه اورتون مطرح شده اند که سهامدار عمده آن فرهاد مشیری ثروتمند بریتانیایی-ایرانی است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: بروزرسانی: 10 آبان 1398 شناسه مطلب: 637

به "وقتی همه خلاف کارند؛ از ملکه انگلیس تا وزیر بازرگانی آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی همه خلاف کارند؛ از ملکه انگلیس تا وزیر بازرگانی آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید