کرونا با سرمایه گذاری خارجی چه کرد؟

به گزارش تور چین ارزان، خبرنگاران : اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به بررسی شرایط جذب سرمایه گذاری خارجی از سوی کشورهای مختلف جهان در ایام شیوع کرونا پرداخته که نشان می دهد این ویروس در حوزه سرمایه گذاری خارجی نیز اثرات منفی جدی گذاشته است.

کرونا با سرمایه گذاری خارجی چه کرد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، برآوردها نشان می دهد که میزان سرمایه گذاری خارجی در نیمه نخست سال 2020 در مقایسه با نیمه دوم سال 2010 حدودا 50 درصد کاهش یافته است. بر این اساس کل سرمایه گذاری خارجی اجرا شده در شش ماهه نخست سال جاری میلادی، 364 میلیارد دلار بوده که پایین ترین عدد از سال 2013 تا به امروز به شمار می آید.

اتاق بازرگانی شرایط سرمایه گذاری خارجی به تفکیک دو فصل نخست سال 2020 را نیز منتشر کرده که بر این اساس در سه ماه نخست سال جاری، سرمایه گذاری خارجی 41 درصد و در سه ماه دوم، 39 درصد کاهش یافته است.

در میان کشورهای توسعه یافته که بیشترین میزان جذب سرمایه گذاری خارجی را دارند نیز، جریان ورود سرمایه کاهشی 74 درصدی داشته است که در این میان بیشترین کاهش ثبت شده مربوط به ایالات متحده آمریکا بوده است. همچنین، در این مدت میزان سرمایه گذاری اجرا شده از سوی سوییس، هلند و بریتانیا نیز به شدت کاهش یافته است. براوردها نشان می دهد که در این مدت تحت تاثیر شیوع کرونا، تمایل سرمایه گذاران برای کشف فرصت های جدید به شدت کاهش یافته است.

بررسی های موردی نشان می دهد که سرمایه گذاری خارجی در سال 2020، در روسیه منفی شده است و آمارها در کشورهایی مانند چین، هند، اندونزی، برزیل، ترکیه، لهستان و مکزیک نیز نشان از کاهش قطعی جذب سرمایه گذار جدید در ماه های گذشته دارد.

مقایسه آمارهای جذب سرمایه در هفت سال گذشته نیز نشان می دهد که عدد سرمایه گذاری خارجی در سال 2020 به پایین ترین سطح خود رسیده است. بر این اساس بالاترین میزان سرمایه گذاری فصلی اجرا شده در سال های اخیر به سه ماهه ابتدایی سال 2015 اختصاص دارد و بالاترین فرایند شش ماهه نیز در سرانجام سال 2016 و ابتدای سال 2017 به ثبت رسیده است اما با شیوع کرونا، هردو این فرایندها به پایین ترین حد خود در سال های گذشته رسیده اند و با توجه به نامشخص بودن سرنوشت این ویروس در ماه های آینده، نحوه بازگشت سرمایه گذاری خارجی به شرایط عادی نیز معلوم نیست.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 13 آذر 1399 بروزرسانی: 13 آذر 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1579

به "کرونا با سرمایه گذاری خارجی چه کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا با سرمایه گذاری خارجی چه کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید